Opel Zafira Klub Polska
Forum dla Użytkowników Opla Zafiry

Elektryka i elektronika - Problemy z działaniem ESP - ABS - TC

Marekww33 - Sro Gru 31, 2008 12:48
Temat postu: [A] ESP i TC
Znając życie zaraz będą zadawane pytania :

mam kontrolkę :

ale nie wiem co mam ESP czy TC.

Żeby mięć ESP podobno trzeba mieć coś takiego, screen jest zrobiony i przetłumaczony z niemieckiej strony:
http://www.langzeittest.d...technik/esp.php
Nie jest to ideał tłumaczenia bo robił to automat.

Jeśli mamy tak jak jest w tym opisie to mamy ESP a jeśli tylko kontrolkę to TC.
Jeśli ktoś chce się upewnić czy ma TC a nie ma kontrolki to wystarczy zamielić kołami podczas ruszania, jeśli spadną obroty silnika to znaczy że jest.
Jeśli jest tak jak w opisie i koła nie chcą mielić w czasie ruszania i kontrolka mruga to mamy jedno i drugie.

Jeżeli napisałem coś nie tak to prosze mnie poprawić.

Wszystko się zgadza, poprawiłem tylko literówkę :)
Od siebie dodam, że do pewnego rocznika TC byłą wyłączalne (przycisk na desce), później Opel przestał montować przełącznik i właściciele takich egzemplarzy są zmuszeni do jazdy z TC. Maciek

Marekww33 - Pią Sty 09, 2009 12:24

Dodam jeszcze, ze jesli masz fabrycznie zamontowane ESP to na tabliczce z kodami wyposazenia obok silnika powinien wystapic kod FX3.
cbm80 - Pią Sty 09, 2009 12:25

Dodam jeszcze, ze jesli masz fabrycznie zamontowane ESP to na tabliczce z kodami wyposazenia obok silnika powinien wystapic kod FX3.

Co do wylacznika TC to owszem dzialal on, ale tylko do predkosci 60km/h pozniej zawsze TC bylo zalaczane. Wylaczanie TC pomaga ruszac w sniegu, glownie pod gorke.

kicaj - Pon Sty 12, 2009 11:35

a jak to sprawdzic w zafirze B?
Maciek - Pon Sty 12, 2009 16:33

kicaj, kontrola trakcji - jedynka, duże obroty, jakbyś chciał przypalić gumę ;)
Jak koła zaczną piszczeć to nie ma TC, jak kontrolka miga i nie piszczy to jest.

Do ESP to musi być ślisko (ja u siebie ostatnio sprawdzałem czy działa, ale to jak zima była :) ).
Jedziesz na duży pusty parking i próbujesz wprowadzić auto w poślizg bokiem (taki drift).
Jak masz ESP to będzie migać kontrolka, że system chce "wyprostować" auto.
Ja delikatnie "latałem bokiem" jak ulice były zaśnieżone i już wiem, że ESP nie zwalnia z myślenia (tylko delikatnie koryguje tor jazdy) i nie można mu bezgranicznie ufać.

Pozdr.
M.

kicaj - Pon Sty 12, 2009 23:18

no ale jak w aucie sprawdzic czy mam (nie mowie o Techu)?
co do fizyki - jej sie nie da oszukac... cos na ten temat wiem ;)

Maciek - Pon Sty 12, 2009 23:57

Jak nie ma wyłącznika TC na desce to powinno działać (jak jest TC/ESP) albo nie (jak ich nie ma).
Jak to sprawdzić pisałem powyżej ;)

"Pod maską" też jest pewnie możliwość, ale raczej wyżej pokazane porady ze zdjęć się nie sprawdzą (w B pewnie inaczej to wygląda).

Pozdr.
M.

kicaj - Wto Sty 13, 2009 09:39

wlasnie dlatego sie pytam, zdjecia z A widzialem ale to nijak sie ma do B,
z tego co mi sie o uszy obilo (ale nie jestem na 100% pewien) to wszystkie maja ESP a TC nie wszystkie (a i tu nie zawsze TC bylo na desce), ale moze sie myle...

dejna - Sro Lut 18, 2009 20:00

Witam.

Panowie, generalnie dla mnie jest wszystko jasne ale zauważyłem u mnie jeszcze jedną rzecz: w momencie kiedy koła się ślizgają i miga kontrolka to pod koniec tego "manewru" daje się czuć delikatne puknięcie w pedał gazu... mam nadzieje, ze tak ma być a nie, ze jest to oznaka usterki...

Maciek - Czw Lut 19, 2009 13:11

dejna, ja nic takiego nie zauważyłem, ale może nie zwracałem uwagi.

Przy najbliższej okazji postaram się sprawdzić czy coś takiego występuje.

Pozdr.
M.

Maciek - Pią Lut 20, 2009 22:51

Jeździłem dzisiaj trochę, ślisko było, kontrolka prawie cały czas migała, ale żadnego puknięcia nie odczułem.

Jak to jest delikatne, a TC działa prawidłowo to nie ma się co na wyrost przejmować.

Pozdr.
M.

rzadki - Sob Lut 21, 2009 00:25

mam pytanie - jak na śniegu przyspieszam - mielę kołami, to zapala mi się lampka TC, ale jakoś nie zauważam żeby zmniejszał obroty silnika, mogę spokojnie dodać gazu i wprawić koła w jeszcze większy poślizg- dzieje się tak przy ruszaniu, ale chyba na 2 biegu też tak mogę zrobić. czy to może być jakiś bład, czy TC bardziej zadziała na asfalcie, a na śniegu są "dopuszczalne" takie przypadki?
cbm80 - Sob Lut 21, 2009 09:24

rzadki napisał/a:
mam pytanie - jak na śniegu przyspieszam - mielę kołami, to zapala mi się lampka TC, ale jakoś nie zauważam żeby zmniejszał obroty silnika, mogę spokojnie dodać gazu i wprawić koła w jeszcze większy poślizg- dzieje się tak przy ruszaniu, ale chyba na 2 biegu też tak mogę zrobić. czy to może być jakiś bład, czy TC bardziej zadziała na asfalcie, a na śniegu są "dopuszczalne" takie przypadki?

Bo TC nie zmniejsza obrotow silnika tylko przyhamowuje kola, ktore sie slizgaja. Podobnie ESP ale w nieco innych warunkach (pod/nadsterownosc zaleznie od wychylenia kierownicy i predkosci obrotowej kol).

Ja w tym tygodniu troche potestowalem TC w 10cm sniegu na lokalnych uliczkach. I ciekawie to dziala, dodaje gazu a na sliskim samochod wrecz zwalnia, ale jak zlapie lepsza przyczepnosc to przyspiesza. Dziala to dosc fajnie, stabilnie i bezpiecznie. Nic sie nie slizga, nie buksuje. Bralem rowniez zakret i wyglada na to, ze ESP chyba tez jakos dziala, chociaz szkoda, ze nie ma niezaleznej kontrolki.

Oczywiscie ani TC ani ESP nie zwalnia od myslenia. Jak jest za slisko to mozna spowodowac wypadek.

A co do tego co kto posiada to polecam tabliczke wyposazenia fabrycznego. Jesli pojawi sie kod FX3 to na pewno jest ESP. A TC jest zdaje sie juz w standardzie w Zafirze.

Marekww33 - Sob Lut 21, 2009 09:24

Też to zauważyłem latem jak chciałem zamielić na piachu to sie zamulała a teraz na śniegu nawet wykręce 3500obr/min i się nie zamuli.
Ale zrobiłem jeszcze jeden test jedno koło na śniegu drugie na asfalcie i "cegła" i zamiast stać i się ślizgać (mechanizm różnicowy) to powoli ruszała a więc niezbadane są wyroki TC ;)

j - Wto Cze 02, 2009 13:47
Temat postu: dokładka tc
witajcie
mam małe pytanko czy przerabiał ktos z was taki temat jak dołozenie tc do zafirki bo jestem na etapie wkładania silnika od signum i trakcja by się przydała.jest zafirka 2000r.

cbm80 - Sro Cze 03, 2009 12:27

A to w Zafirze TC nie bylo w standardzie w kazdej opcji? Wydaje mi sie, ze tylko ESP bylo rzadkoscia?
budrys - Pią Lip 17, 2009 23:16
Temat postu: kontrolka samochodu w trojkacie z zygzakiem
Do czego słuzy ta kontrolka bo mi sie dzis zaswiecila i niewiem do czego ona sluzy
jak ktos wie prosze o pomoc bo niechcial bym zeby mi cos powaznego sie stalo

scaniairizar - Pią Lip 17, 2009 23:25

moze kontrolka od TC ? bo u mnie tej funkcji nie ma, wiec strzelam..
BajBus - Sob Lip 18, 2009 08:21

zapala sie gdy koła zerwą przyczepność...
..więc polecam jeździć ostrożniej to sie nie będzie zapalała ;)

budrys - Sob Lip 18, 2009 09:45

witam dzieki za info, ale problem polega natym ze sie zapilila podczas odpalania i nie gasnie, nawet po ponownym zgaszeniu silnika wyjeciu kluczyka ze stacyjki i uruchomieniu jeszcze raz,
BajBus - Sob Lip 18, 2009 10:42

hmm, awaria TC?
podłącz pod techa jeśli nie zgaśnie przy następnym odpaleniu...

timi68 - Wto Sie 04, 2009 18:05

Ja mam ESP ale TC nie mam.
Siomex - Pią Sie 28, 2009 07:21
Temat postu: Kontrolki ABS i TC
Witam wszystkich.Mam problem z kontrolkami ABS i TC . Nie gasną po uruchomieniu silnika , a jak już czasami zgasnął to zaświecają się w czasie jazdy i nie działa ABS. Co może być przyczyną?Trzeba jechać do ASO na zczytanie błędów czy samemu coś by pogrzebał.
Pozdrawiam

kris - Pią Sie 28, 2009 08:21

Jest już na ten temat poszukaj.
Masz uszkodzony (podobnie jak ja) czujnik ABS w piaście. Wymiana piasty cię czeka. Do ASO nie musisz jechać - która strona można samemu spr. wystarczy mieć miernik i zdjąć koło. Koszt nowej piasty od 180-380zł w zależności jaka firma. Wymiana koło 100 lub samemu w miarę łatwo.

Siomex - Pią Sie 28, 2009 09:05

Toś mnie pocieszył :(

--scalone--

Miałeś rację Kris. Komputer wykrył uszkodzony czujnik ABS prawy przód. Wymiana piasty z łożyskiem i czujnikiem koszt 500 zł. I wszystko wróciło do normy.Pozdrawiam.

//scaliłem posty //BajBus

kris - Sob Sie 29, 2009 08:26

niezły wydatek. Mnie tez on może czekać bo mam to samo tylko nie ciągle. Raz pali się kontrolka raz nie. Dlatego zwlekam troche. 500zł to sporo - jaką piastę wkładałeś oryginalną ?
Siomex - Sob Sie 29, 2009 20:00

Tak oryginalny produkt firmy SKF 400 zł + 100 mechanik . Ale drugie jak mi się zepsuje to już sobie sam zrobię bo przynajmniej wiem o co chodzibo trochę podglądałem :) Na allegro trochę tańsze
http://www.allegro.pl/ite...zafira_skf.html

scaniairizar - Sob Sie 29, 2009 21:53

siomex, ale zostaw sobie starą piaste. na wszelki wypadek ;)
u mnie jest taki nienaruszalny zapas części z ciężarówek, autobusów i zafiry ;) jak rozleciało się łożysko na prawym przodzie, to z dwóch zrobilem jeden i elegancko teraz mam :mrgreen:

kris - Nie Sie 30, 2009 09:13

Widziałem na allegro że sprzedają także sam czujnik ABS tak jakby wymontowany z piasty. Znaczyło by to że można by wymienić sam czujnik ? Warto kto ma starą piastę pokombinować z rozłożeniem samego czujnika. U mnie problem palących się ABS+TC zniknął jakieś 200km temu i do tej pory się nie zapalił - i ABS działa bo miałem już 2-3 przypadki gdy zadziałał. Chyba na razie się wstrzymam z wymianą.
jendrek - Wto Lis 03, 2009 15:24

jacek2308 napisał/a:
"znaczek ślizgającego się autka" to kontrola trakcji ale i ten sama kontrolka to esp i nie wiem czy mam i jedno i drugie

Masz kolego tam wszystko jak na dłoni.
http://www.zafiraklub.pl/forum/viewtopic.php?t=21

Pozdro!!!

sylmar - Wto Lis 03, 2009 22:52

timi68 napisał/a:
Ja mam ESP ale TC nie mam.

A to nie jest tak, że jak jest ESP to jest i TC?
Z tego co wiem ESP powstało jako rozbudowa-kolejny krok do TC.

rzadki - Wto Lis 03, 2009 23:01

nie do końca zadaniem TC jest pomoc przy ruszaniu, żeby nie mielił kołami, lepsze ruszanie na śniegu itp. a ESP odpowiada za stabilizację toru jazdy. jak np wjedziesz w zakręt za szybko, to komputer steruje rozkładem siły hamowania na poszczególne koła tak aby utrzymać tor jazdy i nie pozwala "wysunąć" samochodu poza jezdnię :) zresztą TC opel montował nawet seryjnie a za ESP wtedy jeszcze kazał sobie dopłacać
darkp1 - Wto Lis 03, 2009 23:18

Dokładnie jest tak jak pisze kolega rzadki. Dlatego większość Zosiek nie ma ESP a ma TC. Niektóre wersje miały jeszcze wyłącznik.
sylmar - Wto Lis 03, 2009 23:26

darkp1 napisał/a:
Niektóre wersje miały jeszcze wyłącznik.

Szczęściarze! U mnie jest i TC i ESP, ale wyłącznika brak :?

lukasus9 - Sro Lis 04, 2009 00:30
Temat postu: Re: dokładka tc
janko79 napisał/a:
witajcie
mam małe pytanko czy przerabiał ktos z was taki temat jak dołozenie tc do zafirki bo jestem na etapie wkładania silnika od signum i trakcja by się przydała.jest zafirka 2000r.

Panowie, kolega pyta czy jest możliwość "dołożenia" TC, a nie jaka jest różnica między TC a ESP :!:

rzadki - Czw Lis 05, 2009 00:06

sylmar napisał/a:

to nie wiem nad czym się tu smucić, masz oba systemy podnoszące bezpieczeństwo, ja mam tylko TC ale i tak jest pomocny i się cieszę że go mam. na początku produkcji montowali wyłączniki TC, ale ktoś w końcu dobrze pomyślał i zamontował system TC na stałe. to nie samochód sportowy, tylko rodzinny Van ;) takim dużym autkiem nie poszaleje się tak, stąd postawili na bezpieczeństwo w każdych warunkach ;)

Anony Mous - Czw Lis 05, 2009 10:45

rzadki napisał/a:
sylmar napisał/a:

to nie wiem nad czym się tu smucić, masz oba systemy podnoszące bezpieczeństwo, ja mam tylko TC ale i tak jest pomocny i się cieszę że go mam. na początku produkcji montowali wyłączniki TC, ale ktoś w końcu dobrze pomyślał i zamontował system TC na stałe. to nie samochód sportowy, tylko rodzinny Van ;) takim dużym autkiem nie poszaleje się tak, stąd postawili na bezpieczeństwo w każdych warunkach ;)

Szczegolnie jak sie chce wyjechac z duzego sniegu ;) ) Wtedy TC jest przeklenstwem... - sprawdzone empirycznie

sylmar - Czw Lis 05, 2009 23:29

rzadki napisał/a:
sylmar napisał/a:

Masz rację, to rodzinny VAN i z taką świadomością go nabyłem. Nie narzekam na fakt iż Zefir posiada systemy poprawiające bezpieczeństwo. Cieszę się, że są te systemy na wyposażeniu autka. Brak guzika do wyłączenia TC też nie przeszkadzam mi jakoś wielce. Po prostu lubię mieć możliwość wpływu na"konfigurację" autka.

Lorry - Pią Lis 06, 2009 11:53

wiewora napisał/a:
Szczegolnie jak sie chce wyjechac z duzego sniegu ;) ) Wtedy TC jest przeklenstwem... - sprawdzone empirycznie
dokładnie też tak kiedyś utknąłem, lecz na szczęscie w mojej wersji idzie to i wyłączyć całkowicie jak i przygłuszyć. Niech żyje przycisk SPORT :lol: Ale na co dzień jeżdże na wszystkim włączonym, bo to familziowóz ;)
sitek.piotr - Wto Lis 17, 2009 22:59
Temat postu: Prędkościomierz, kontrolki ABS i ESP
Witam Kolegów.
Może ktoś miał podobny problem z prędkościomierzem, kontrolkami i będzie potrafił pokierować mnie jak działać aby usunąć usterkę.
A więc: często zapalają mi się razem dwie kontrolki ABS i ESP. Nie wiem od czego to zależy. Są dni, że zapalają się bardzo często i są takie dni, że wcale. Zmieniłem klocki hamulcowe, nic to nie dało. Po wyłączeniu zapłonu i ponownym załączeniu kontrolki gasną. Jest jeszcze jedna istotna sprawa, czasami podczas jazdy wskazówka prędkościomierza spada do zera i zostaje w takiej pozycji a samochód jedzie. Czasami po chwili wraca do normalnej pracy i dalej pokazuje prędkość a czasami jakby się zawiesza.
Jak myślicie Panowie z bogatszym doświadczeniem, co może być przyczyną choroby mojej Zafirki? Czy obędzie się bez komputera w ASO?
jestem posiadaczem Zafiry 2,0 DTI z 2003 roku.

Pozdrawiam.Piotrek

kicaj - Wto Lis 17, 2009 23:25

bylo
trza poszukac czasem...
sprawdz czujnik abs przy kole i jego kabelki - chyba lewy przod jest odpowiedzialny za predkosc...

BajBus - Czw Lis 19, 2009 11:59

sądzę że możesz gdzieś mieć zaśnidziały pin za licznikiem, albo przetarty jakiś kabelek i dla tego Ci licznik szwankuje... a co do tych kontrolek, to chyba tylko komputer...
sitek.piotr - Czw Lis 26, 2009 08:49

Dzięki za porady. Sprawdzę to niebawem. Muszę znaleźć troszkę więcej czasu bo teraz jeszcze tylne drzwi mi wysiadły. W ogóle się nie otwierają ale czytałem o tym już na forum i mam nadzieję, że będą to kabelki.Ach ta Zafira, lubi żeby przy niej bywać, dotykać ją, kręcić w niej różne śrubki a nie tylko nią jeździć. :lol: .
Pozdrawiam

cbm80 - Pią Lis 27, 2009 20:34

Ktos kiedys pisal, ze daje sie wyjac bezpiecznik odpowiedzialny za ESP/TC i wtedy oczywiscie nie dziala. A na jakiejs niemieckiej fachowej stronie z trickami do Zafiry widzialem opis jak taki przelacznik zamontowac, jesli go nie bylo w standardzie.

Znalazlem w instrukcji - bezpiecznik #23, ale wylacza tez ABS.

waldik782 - Sob Lis 28, 2009 13:06
Temat postu: esp i abs
Witam serdecznie.Jestem posiadaczem Zafiry 1.8 16 v z 2002 r Elegance i mam pytanko.Co to moze oznaczac ze juz 2 raz podczas jazdy albo ruszenia zapala sie "autko w poslizgu"z ABS-em i nie gasnia.Po zgaszeniu silnika i odpaleniu jest juz ok.Pozdrawiam serdecznie i prosze o pomoc..
Maciek - Sob Lis 28, 2009 13:06

Błędy do odczytania...
waldik782 - Sob Lis 28, 2009 13:09

czyli wtyczka to wyelilinuje gtak??
Maciek - Sob Lis 28, 2009 13:37

Nie rozumiem jaką wtyczkę masz na myśli.

To, że się świecą te kontrolki oznacza, że w pamięci zapisały się jakieś błędy - musisz je odczytać za pomocą interfejsu diagnostycznego.

Lorry - Sob Lis 28, 2009 13:46

Moze czujki padły od ABSa

Btw. mowa tu o ZA a dział jest od ZB :|

waldik782 - Sob Lis 28, 2009 15:33

ok.rozumiem..mialem na mysli interfejs piszac o wtyczce.A jeśli chodzi o to ze nie ten dzial to sorki ale jestem tu dopiero pierwszy raz.

---------scalone

Wlasnie wrocilem z jazdy probnej i ABS tak jak TC dzialaja bez zastrzezen wiec mam nadzieje ze Maciek ma racje ze to jakies bledy....Dzikeki panowie!!!

Staraj się scalać posty, które dopiero co napisałeś... /Dejna

johanes - Nie Gru 06, 2009 19:26
Temat postu: Kontrolki ABS i TC
Witam wszystkich użytkowników. Od niedawna posiadam Opla Zafire 2000r.
Mam problem z kontrolkami ABS i TC na początku te kontrolki zaświecały sie i gasły a teraz świecą mi na stałe co może być tego przyczyną??????

dejna - Nie Gru 06, 2009 19:34

temat już poruszany... najprawdopodobniej to czujnik od ABS, ale przeczytaj temat:

http://www.zafiraklub.pl/...3fa7bb0db0#5153

POzdrawiam

el_guapo - Pią Gru 18, 2009 09:10
Temat postu: ABS i chyba ESP
Cześć,
Zośkę ujeżdżam od m-ca, więc nie wszystko jest dla mnie oczywistością, m.in. wspomniane w tytule systemy bezpieczeństwa.

Mam dwie kontrolki: ABSu (ta jest łatwa do indentyfikacji) oraz kontrolka samochodu wpadającego w poślizg w trójkącie - obie zapalają się po przekręceniu kluczyków i po chwili gasną; rozumiem że jest to test systemów a gaśnięcie mówi o tym ze wsio w pariadkie ;)

Ale...
Wczoraj spadł śnieg, więc przyszła pora na testy.
1)
Deptanie do-deski w hamulec powoduje odpalenie ABSu (pedał wibruje, koła się kręcą) - w większości aut przy działaniu ABSu jego kontrolka świeci/mruga, w Zośce NIE ale ABS działa i to dobrze.
2)
Kontrolka nr 2 (samochód wpadający w poślizg w trójkącie) miga się przy gwałtownym ruszaniu na śniegu; rozumiem że sygnalizuje uślizg przednich kół? Nie ogranicza (przyhamowuje) kół napędowych aby zlikwidować uślizg, tylko i wyłącznie o nim informuje miganiem.
Pytanie: Czy to ESP? Jaka jest zasada jego działania w Zośce po lifcie?

nikilaudapl - Pią Gru 18, 2009 10:15

Witam, Także ujeżdżam Zafirke od niedawna , a wczoraj miałem identyczne objawy na śniegu (pierwsze ślizgi) Zauważyłem że kontrola trakcji pomga jechać po śliskim ubitym śniegu - trzyma auto prosto , natomiast jak wjedzie na twardy czysty grunt np do garażu to wyrywa gwałtownie do przodu . Więc działa. Z tą kontrolką ABS - mam tak samo - te typy tak mają. Pozdrawiam
rzadki - Pią Gru 18, 2009 10:22

el_guapo napisał/a:
1)
Deptanie do-deski w hamulec powoduje odpalenie ABSu (pedał wibruje, koła się kręcą) - w większości aut przy działaniu ABSu jego kontrolka świeci/mruga, w Zośce NIE ale ABS działa i to dobrze.

to prawda, ikona nie świeci się, zapala się chyba tylko gdy jest awaria układu

Cytat:
2)
Kontrolka nr 2 (samochód wpadający w poślizg w trójkącie) miga się przy gwałtownym ruszaniu na śniegu; rozumiem że sygnalizuje uślizg przednich kół? Nie ogranicza (przyhamowuje) kół napędowych aby zlikwidować uślizg, tylko i wyłącznie o nim informuje miganiem.

otóż ogranicza. musisz widać mocniej depnąć :P u mnie po 2-3 sekundach obroty silnika spadają, mimo wciśniętego pedału gazu. może koła miały za ciężko aby system zadziałał (znaczy za dobra przyczepność była i auto zaczęło od razu ciągnąć do przodu). wydaje mi się że gdybyś był na podłożu bardziej wyślizganym i auto miało większe problemy z ruszeniem to bardziej by było to widać.

el_guapo napisał/a:
Pytanie: Czy to ESP? Jaka jest zasada jego działania w Zośce po lifcie?

nie to nie jest ESP.
ESP zadziała gdy jedziesz prosto i nagle wykonujesz ruch kierownicą w jedną a potem w drugą stronę, w celu ominięcia przeszkody. ESP to stabilizacja toru jazdy, przez odpowiednie przyhamowywanie kół nie pozwala aby auto "wypadło" z kursu podczas tego niebezpiecznego manewru. czyli pomaga ominąć i stara się zapewnić aby po tym omijaniu auto pojechało nadal prosto a nie poza drogę.

Robert4884 - Pią Gru 18, 2009 10:23

U mnie w ZB działa tak jak opisałeś. ABS nie świeci, natomiast ESP jak zadziała to mruga.

Układ ESP@plus zwiększa w razie potrzeby stabilność samochodu w każdej sytuacji
drogowej, bez względu na rodzaj nawierzchni przyczepności opon. Zapobiega również ślizganiu się kół niezależnie od stanu nawierzchni i przyczepności opon. Układ stale kontroluje ruch samochodu. Gdy tylko koło straci przyczepność lub samochód zacznie wpadać w poślizg (wystąpi podsterowność/nadsterowność), układ natychmiast redukuje moc silnika (słyszalna zmiana odgłosu pracy silnika) i odpowiednio przyhamowuje poszczególne koła. Dzięki temu samochód uzyskuje lepszą stabilność, zwłaszcza na śniegu i lodzie oraz na mokrej lub śliskiej nawierzchni.
Działanie układu ESP@Plus, sygnalizowane jest miganiem lampki kontrolnej. W sytuacji krytycznej układ ESP@plus, nie dopuszcza do poślizgu i utraty panowania nad samochodem, sygnalizując jednocześnie konieczność dostosowania prędkości do warunków panujących do drodze.

el_guapo - Pią Gru 18, 2009 10:52

Cytat:

nie to nie jest ESP.
ESP zadziała gdy jedziesz prosto i nagle wykonujesz ruch kierownicą w jedną a potem w drugą stronę, w celu ominięcia przeszkody. ESP to stabilizacja toru jazdy, przez odpowiednie przyhamowywanie kół nie pozwala aby auto "wypadło" z kursu podczas tego niebezpiecznego manewru. czyli pomaga ominąć i stara się zapewnić aby po tym omijaniu auto pojechało nadal prosto a nie poza drogę.

Czyli "test łosia" na ośnieżonej nawierzchni raczej nie wyjdzie ;)

rzadki - Pią Gru 18, 2009 11:03

no chyba że nie masz ESP ;)

na filmie bardzo obrazowo jest pokazane działanie ESP. co prawda maszyna trochę większa, ale to nic ;) a na końcu widać że system i tak nie zapewnia 100% skuteczności w ekstremalnych warunkach ;)

http://www.youtube.com/watch?v=4QoKJi8toYI

jarojk - Nie Gru 20, 2009 18:30

Podepnę sie pod temat

U mnie po wciśnięciu hamulca - nie ma "wibrowania" pedału ale słychać głośne hmm jakby tarcie metalu o metal ( tylko na śliskiej nawierzchni) i mocne odbijanie pedału - powiem szczerze - nigdy nie jezdzilem wczesniej autkiem z ABS, wiec moze tak byc powinno ??

darkp1 - Nie Gru 20, 2009 19:38

Jeżeli koła Ci się nie blokują, to jest ok.
rzadki - Nie Gru 20, 2009 23:56

jarojk napisał/a:
mocne odbijanie pedału

to będzie dobrze, odgłos jest jakby "chrobotanie" i pedał mocno pulsuje góra-dół. pamiętaj, że jak musisz szybko zahamować i ABS załącza się to trzeba mocniej depnąć w pedał, co by auto w porę zatrzymać.

jarojk - Pon Gru 21, 2009 20:33

tia.. wczesniej nigdy nie jezdzilem autkiem z abs-em i teraz jak mi tak pierwszy raz zrobiło to sie przestraszylem i puscilem pedal ;-) ale jak tylko posypalo pojechalem na parking kole mojej pracy i sobie potrenowalem i teraz wiem jak sie zachowac ;-)
arni251 - Wto Sty 12, 2010 09:01
Temat postu: Kontrola trakcji
Witam koledzy ma pytanko jak to jest z tą kontrolą trakcji w zosiach. U mnie jest tak , nie pali sie żadna kontrolka jak zacznie na śniegu mielic to kontrolka sie zapala ale jak kola uzyskają przyczepnosc to gasnie, to jak to jest w momencie poślizgu ona się włącza tak a zaraz wyłącza?? A ten przycisk TC to załącza ją na stałe?? I wskazane jest jeżdzenie z włączoną trakcją czy nie a zwłaszcza w takich warunkach jak teraz. Prosze o opinie i pozdrawiam.
kwazaar - Wto Sty 12, 2010 09:03

jeżeli TC masz włączoną to kontrolka zapala się tylko w momencie gdy TC zaczyna działać w aucie (auto w poślizgu)

generalnie ja jeżdżę z włączoną na stałe
trzeba tylko uważać jak przesiadasz się do innego auta, które nie ma TC - można się nieźle zdziwić na zakręcie :)

arni251 - Wto Sty 12, 2010 09:06

No tak ale jesli włącze TC to kontrolka non stop sie pali nawet jak stoje.
kwazaar - Wto Sty 12, 2010 09:09
Temat postu: Re: Kontrola trakcji
czekaj - napisałeś przecież tak :
arni251 napisał/a:
U mnie jest tak , nie pali sie żadna kontrolka jak zacznie na śniegu mielic to kontrolka sie zapala ale jak kola uzyskają przyczepnosc to gasnie...

a teraz mówisz że pali się cały czas?

arni251 - Wto Sty 12, 2010 09:13

Pali sie tylko wtedy jak wcisnę ten przycisk TC lub przy wyłączonym przycisku ale tylko podczas poślizgu a jak jade normalnie to sie nie pali. To tak ma byc??
timi68 - Wto Sty 12, 2010 09:14

Kontrolka TC powinna migać w momecie kiedy TC zaczyna działać ( tracimy przyczepność. Jak jest z odłączaniem niewiem bo nie mam takiej opcji.
arni251 - Wto Sty 12, 2010 09:16

kwazaar napisał/a:

generalnie ja jeżdżę z włączoną na stałe
trzeba tylko uważać jak przesiadasz się do innego auta, które nie ma TC - można się nieźle zdziwić na zakręcie :)

To jak wsiadasz do auta to musisz wcisnąc ten przycisk TC i wtedy zapala sie na tablicy kontrolka i to jest oznaka ze TC jest załączona tak??

timi68 - Wto Sty 12, 2010 09:19

arni251 napisał/a:
To jak wsiadasz do auta to musisz wcisnąc ten przycisk TC

Z tego co wiem to TC jest załączone cały czas a przyciskiem możesz wyłączyć TC.

kwazaar - Wto Sty 12, 2010 09:19

poprawcie mnie koledzy jeśli się mylę ale "defaultowo" TC jest w Zośce włączona i miga tylko przy utracie przyczepności kół
jeśli ją wyłączymy przyciskiem to kontrollka pali się ciągle

generalnie jeśłi jakaś lampka świeci się na zegarach na stałe to albo coś jest wyłączone albo jakiś błąd (poza światłami oczywiście :) )

nic nie musisz włączać - jeśłi kontrolka się nie pali tzn że TC jest włączone

xmati - Wto Sty 12, 2010 09:23

Witam,
a powiedzcie koledzy, mam zafirę z 2003 roku i TC "włączone non stop", czyli nie ma wyłącznika. Czy jest możliwość zamontowania wyłącznika? Jeżeli tak, to jak to zrobić.
TC jest fajną sprawą, ale czasami przydałoby się wyłączyć, np przy wyjeżdżaniu z zaspy :)
pzdr

arni251 - Wto Sty 12, 2010 09:24

O własnie o to mi chodziło. Czyli tak; jak TC sie nie pali czyli jest załączona a jak wcisne przycisc TC to wyłączam TC a zarazem na tablicy mam informację o wyłączonej TC w postaci palącej sie kontrolki. Ok dzięki.
arni251 - Wto Sty 12, 2010 09:27

xmati napisał/a:
Witam,
a powiedzcie koledzy, mam zafirę z 2003 roku i TC "włączone non stop", czyli nie ma wyłącznika. Czy jest możliwość zamontowania wyłącznika? Jeżeli tak, to jak to zrobić.
TC jest fajną sprawą, ale czasami przydałoby się wyłączyć, np przy wyjeżdżaniu z zaspy :)
pzdr

Nie wiem jak to zainstalowac ale myslę ze z zaspy lepiej wyjechac z włączoną Tc bo wtedy biorą dwa kola a tak tylko te które ma lżej. Mieszkam na wsi to wiem cos o tym.

xmati - Wto Sty 12, 2010 09:35

Tak, ale czasami jest konieczne wyjeżdżanie na tak zwaną huśtawkę i wtedy TC "przeszkadza". ;)
arni251 - Wto Sty 12, 2010 09:50

xmati napisał/a:
Tak, ale czasami jest konieczne wyjeżdżanie na tak zwaną huśtawkę i wtedy TC "przeszkadza". ;)

W sumie moze i tak bo nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzi bo w tym roku jeszcze dobrze mnie nie zasypało.

kwazaar - Wto Sty 12, 2010 09:55

xmati napisał/a:
Witam,
pzdr

a masz przycisk SPORT?
w niektórych modelach przytrzymanie go powyżej 5 s wyłącza TC
ja tak mam ale w ZB

xmati - Wto Sty 12, 2010 10:00

Niestety nie mam przełącznika sport. :cry:
Maciek - Wto Sty 12, 2010 15:46

arni251 napisał/a:
jak TC sie nie pali czyli jest załączona a jak wcisne przycisc TC to wyłączam TC a zarazem na tablicy mam informację o wyłączonej TC w postaci palącej sie kontrolki. Ok dzięki.

Dokładnie tak.

MieHor - Wto Sty 12, 2010 16:11

Dla zainteresowanych - tak wygląda przełącznik TC:

http://www.sklep.szpot.pl...+a+6240151.html

rzadki - Wto Sty 12, 2010 18:38

tak się chcę podzielić spostrzeżeniem:
dziś wjeżdżając pod górkę przy prędkości 50-60km/h zaczęła mi migać ta kontrolka, uważam że to na prawdę dobra informacja, bo wiem że trzeba się wtedy maksymalnie skupić na trzymaniu kierownicy i wiem że gdy przednia oś mi się ślizga mogę się spodziewać zmiany kursu na np pobocze. :) puentą wypowiedzi jest to że o ile na postoju jednym przeszkadza, a drugim pomaga TC, to przy większych prędkościach sama kontrolka pomaga przewidzieć zachowanie auta, przez co bezpieczniej się śmiga po trasie :)

samson - Sro Sty 13, 2010 22:21

Jak zamontowac wyloncznik TC? http://www.zafira-forum.de/showthread.php?t=3161 Niestety po niemiecku ale moze sie przyda.
waldik782 - Czw Sty 14, 2010 16:58

jezeli masz problem z wyjechaniem z zaspy to wyciagasz bezpiecznik nr.23 i nie masz TC a takze ABS.wyjezdzasz,wkladasz bezpiecznik i jest ok,ktos juz o tym pisal kiedys na forum.Pozdrowionka....
komura85 - Wto Sty 19, 2010 20:46

jak sprawdzic czy sie ma TC ?? mowie odrazu ze nie mam zadneko przycisku z tc
opelmen - Wto Sty 19, 2010 22:37

komura85 napisał/a:

Ja też nie mam przycisku ale odczułem, że mam TC :lol:

Poszalałem na drodze gdzie nie było (prawie) żadnego ruchu, wprowadzałem furkę w poślizg i zapalała mi się kontrola w zestawie wskaźników.
Może tą metodą sprawdź ?

Wiem tyle, że nie wszystkie furki miały włączniki TC na desce...

timi68 - Wto Sty 19, 2010 23:03

opelmen napisał/a:
Wiem tyle, że nie wszystkie furki miały włączniki TC na desce...

To nie są włączniki tylko wyłączniki i służą do odłączenia TC.

komura85 - Sro Sty 20, 2010 08:42

a jak ta kontrolka na desce wyglada?
kwazaar - Sro Sty 20, 2010 08:53

na pewno byś zauważył - taka żółta - wygląda jak autko w poślizgu umieszczone w trójkącie
rzadki - Sro Sty 20, 2010 23:06

Cytat:

podaj nr Vin, to dojdziemy po kodzie wyposażenia ;)

komura85 - Czw Sty 21, 2010 10:38

rzadki numer VIN to ten kolo pasażera tak?? WOLOTGF7512143995
rzadki - Czw Sty 21, 2010 10:57

tak tak, i nawet ten sam co w dowodzie rejestracyjnym :) wg kodów niestety nie masz TC.
komura85 - Czw Sty 21, 2010 11:24

tez tam myslalem
rapid24 - Czw Sty 21, 2010 12:25

jakim kodem oznaczona jest kontrola trakcji??
MieHor - Czw Sty 21, 2010 12:29

NW9 STEROWANIE TRAKCJI
rapid24 - Czw Sty 21, 2010 12:58

dzięki
leeoon - Czw Sty 21, 2010 23:35

Dla mnie brak wyłącznika TC to tragedia! ESP też by się przydało czasowo odłączyć.... Pracuje nad tym! ;)
timi68 - Pią Sty 22, 2010 09:41

rzadki napisał/a:
tak tak, i nawet ten sam co w dowodzie rejestracyjnym :) wg kodów niestety nie masz TC.

To wcale nie oznacza, że autko nie posiada TC, mogło być dołożone na życzenie klienta.

rzadki - Pią Sty 22, 2010 10:29

nie no zgadza się, przepraszam że nie wyraziłem się jasno. w zamyśle miało być że w kodach nie ma zapisu o TC, ale o nie oznacza że nie ma. choć mała szansa, ale nigdy nic wie wiadomo ;) nie chciałem wprowadzać w błąd
cbm80 - Pią Sty 22, 2010 17:19

Dorob sobie przelacznik pod bezpiecznikiem. Brak ABS nie boli przy ruszaniu, a bedziesz mial problem z glowy z trakcja.
leeoon - Pon Sty 25, 2010 11:35

Nie chcę odłączać systemu przez odcięcie bezpiecznika.Żeby komputer nie zapisywał błędów.Da się to zrobić....
Co do ABSu to jak dla mnie mogło by go w ogóle nie być :D

firek - Sob Sty 30, 2010 21:19

No panowie co do tego że po winie :0 nie ma trakcji, to ja jestem dobitnym przypadkiem że moze ona sie jednak w pojeżdzie znaleźc. W rozszyfrowanym numerze vin nie wspomina sie u mnie w żaden sposób o TC a jest ona napewno :D
MieHor - Sob Sty 30, 2010 22:00

Kolego firek, zdekodowałem już sporo ZA i ZB i przynajmniej w połowie nie występuje kod dotyczący TC (NW9), co nie oznacza, że faktycznie w danym modelu nie występuje.
Jeśli sam korzystasz z EPC, to zapewne zauważyłeś, że nad okienkiem wygenerowanych na podstawie nr VIN jest napisane "Wybrane kody" i nie ośmieliłbym się stwierdzić, że skoro są one wybrane, to na pewno najważniejsze. Nie wiem czym kieruje się GM nadając każdej Zafirze (i nie tylko) indywidualne kody wyposażenia.
Na ponad 60 rozkodowanych nie znalazłem z identycznym wyposażeniem. To tyle tytułem wyjaśnienia.

abram1_1 - Sob Sty 30, 2010 23:07

mam pytanko
rozebrałem środkową część konsoli i obok kostki do awaryjnych mam z lewej strony wolną kostkę nie zakończoną przyciskiem
od czego jest ona?

sylmar - Sob Sty 30, 2010 23:14

to co mi przychodzi do głowy, choć nie mam w żaden sposób pewności, to...
albo sterowanie podgrzewaniem foteli, albo wyłącznik TC

abram1_1 - Sob Sty 30, 2010 23:26

czyżbym miał kontrolę trakcji??????????????
firek - Nie Sty 31, 2010 10:11

Kolego MieHor, właśnie moja Zosia jest jedną z tych której VIN przeszedł przez twoje ręcę - jak dla mnie cudowne, bo ja nawet niewiem jak za instalację EPC sie zabrac. I mój powyższy tekst nie miał za cel komuś czegos ujac tylko chciałem dac jeszcze tym którzy nie wiedzą czy maja TC odrobinkę nadzieji i przekazac że najlepszą metodą jest poprostu sprawdzenie np. na śnieżku :D
MieHor - Nie Sty 31, 2010 10:14

Ależ nie przyjąłem Twoich wywodów jako przytyk czy coś podobnego, chciałem tylko zasygnalizować, że nie wszystko co faktycznie mamy w swoich furach jest podane przez GM w zestawieniach wyposażenia i tylko tyle.
magnum - Sob Lut 06, 2010 15:06
Temat postu: Wyłączenie systemu trakcji
Witam
Posiadam opla signum 2,0 turbo 175 KM 2003 rok. Chciałbym dowiedzieć się czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak wyłączyć w nim system trakcji?
Kiedyś miałem służbową Vectre 3.2 V6 przycisk taki był obok wyłanczania czujników cofania obok pokręt od Klimy, w tym aucie nie mam czegoś takiego. Czy to jest system już na stałe bez możliwości wyłączenia?

Chialbym również dowiedzieć się, co sądzicie chiptuningu tego auta? Jakaś firemka ogłaszała się na forum ze dokonuje takich modyfikacji, co o tym sądzicie. Co prawda na mocy mi zbytnio aż tak nie zależy, ale zmniejszeniu zużycia paliwa, gdyż jeżdżąc po mieście spala mi w tej chwili około 16-17 l/100km, a podobno chiptuning obniża spalanie.

darkp1 - Sob Lut 06, 2010 16:09

Chodzi Ci o wyłączenie TC czy ESP? Jeśli nie masz wyłącznika, można to zrobić tylko przez wyjęcie odpowiedniego bezpiecznika.
magnum - Sob Lut 06, 2010 16:24

Tego to nie wiem co wyłancza ten przycisk, w Vectrze był taki w postaci samochodzika jak wy wpadał w poślizg. Chodzi o to aby przy ruszaniu z mniejsca koła mogły się kręcić, np w lecie można by było spalic kapcia.
W bezpieczniki nie chciałbym ingerować nie ma innej możliwości?

darkp1 - Sob Lut 06, 2010 17:01

Można dorobić przycisk, na jednej z niemieckich stron był schemat takiego przycisku a na forum przewijały się linki do obudowy.
Lorry - Sob Lut 06, 2010 17:10

Ale....

W tej Vectrze było może sportowe zawieszenie (IDS) albo coś w tym stylu? Bo wtedy przyciskając długo przycisk od sportowego zawieszenia, można było powyłączać wszystko i kapcia ładnie się pali :lol:
Możliwe ze to od wersji i wypasu zależy ;)

Co do chipa przez tą firmę(co się reklamuje) to jestem sceptyczny :roll: Lepiej jednak w kogos zainwestować kto ma hamownie.

A co do silnika i chipowania. Na forum VKP jest kolega hapko który posiada ten sam silnik w VC i ma spore doswiadczenie z modyfikacjami tego silnika, więc proponowałbym tam popytać też ;)

Inna sprawa z spalaniem---- dosyć spore jest, chyba ze to na bardzo krótkich odcinakch i deptanie to wtedy mozliwe, ale mniej aerodynamiczna ZA OPC z tym samym(nieco mocniejszym) silnikiem i 5ioma biegami spala po mieście ok 12,5l. Moze po prostu za bardzo deptasz i stąd takie wyniki :)

magnum - Sob Lut 06, 2010 18:36

Co do vectry to był 2003 rok wersja GTS, więc wątpię, aby było tam sportowe zawieszenie IDS nie odczuwałem, aby wpływało to jakoś na styl jazdy.
Więc widzę ze nic z palenia kapcia. no nic lorry jak byś miał ten link do stronki ze schematem zrobienia tego wyłącznika to byłbym wdzięczny.

Co chipa rozmawiałem z kolesiem, co się reklamuje, nie powiem przez telefon sprawiał wrażenie kupatego, wiec chyba zaryzykuje. Lipa ze bez hamowni, ale cena atrakcyjna. Wstępnie umówiłem się w przyszłym tygodniu. Podobno dojdzie około 25 koni i 50 niutkow no i spalanie ma spaść, na czym głównie mi zależy.

Co do całego mojego spalania, głownie użytkuje auto dojeżdżając do pracy około 3 kilometrów. Nie depcze nim po prostu spokojna jazda. Czytałem w opiniach tego auta i spalanie powinno być na poziomie 12 litrów. Wymieniłem wszystkie filtry, świece olej castrol EGE i nic nadal tak samo. No nic może modyfikacja coś mi pomoże.

dejna - Sob Lut 06, 2010 19:52

Lorry napisał/a:
ale mniej aerodynamiczna ZA OPC z tym samym(nieco mocniejszym) silnikiem

inne sterowanie silnikiem, inny stopień sprężania... :)

magnum napisał/a:
Co chipa rozmawiałem z kolesiem, co się reklamuje, nie powiem przez telefon sprawiał wrażenie kupatego, wiec chyba zaryzykuje. Lipa ze bez hamowni, ale cena atrakcyjna. Wstępnie umówiłem się w przyszłym tygodniu. Podobno dojdzie około 25 koni i 50 niutkow no i spalanie ma spaść, na czym głównie mi zależy

czasami tanieej nie oznacza dobrze... generalnie ja w dziale Moje Modyfikacje opisałem moje przygody ze zmianą programu... przeczytaj bo moze jednak warto się zastanowić nad hamownią...

magnum napisał/a:
Co do całego mojego spalania, głownie użytkuje auto dojeżdżając do pracy około 3 kilometrów

no i jest przyczyna dużego spalania... silniki z20... mają chyba to do siebie, że spalania zanim się rozgrzeją potrafi być gigantyczne (ja kiedyś na krótkich odcinkach miałem 14l/100)

Lorry - Sob Lut 06, 2010 20:06

dejna napisał/a:
nne sterowanie silnikiem, inny stopień sprężania... :)
to było ogólne stwierdzenie, ta sama rodzina silnika ;)

dejna napisał/a:
(ja kiedyś na krótkich odcinkach miałem 14l/100)
u mnie do 13l w ekstremalnych warunkach dochodziło (średnie) czyli na tych 4km dojazdu pewnie ciągnęła z te 15/16l (-20* i od razu na trase E4) :|
magnum - Sob Lut 06, 2010 23:17

Umówiłem się jednak z kolesiem na przyszły tydzień, zaryzykuje. Jak coś by było nie tak to powrócę do oryginału. Spalanie mnie dobija vectra z większym silnikiem tyle nie brała.
Wiem ze z hamownią było by lepiej, ale mam do niego jakieś 30 kilometrów a w obrębie mojego miasta nikt się tym nie zajmuje, hamowni również brak. Spalanie mnie dobija vectra z większym silnikiem tyle nie brała.
Najbliższa firma chiptuningowa to w Lublinie, mają hamownie, ale nie zajmują się zmianą oprogramowania tylko Powerboxami. To mi zbytnio nie pasi. Przeglądałem testy na ich temat i lipa do tego cena od 1500 w wzwyż jakaś paranoja.
Jak dokonam modyfikacji to dam znać, co i jak. Może udzielicie mi jakiś wskazówki, na co uważać itp., będę wdzięczny.

Maciek - Nie Lut 07, 2010 00:55

Ale po chipie Ci spalanie nie spadnie radykalnie.

Ew. są 2 opcje:

- przy takiej samej jeździe będzie spalał z 0,5l mniej/100 km
- jak będziesz czuł pod nogą i cały czas cisnął to spalanie się nie zmieni...

Wg mnie nie warto za tą kasę i szkoda silnika - ta firma nie wygląda zbyt profesjonalnie...

magnum - Nie Lut 07, 2010 21:36

Jutro jestem umowiony z kolesiem na modyfikacje, pojezdze trochę i dam znac co i jak.

Podobno są również Powerboxy do tego silnika, ale ten koleś odradzał bo podobno oszukują komputer przekazując błędne dane, czy coś takiego i do tego cena jakiegos dobrego od 1500 w zwyż.
Wy co sądzicie o PowerBoxa, warto, czy lepiej dobry program?

-------scalone

Panowie odwiedziłem kolesia i dokonałem modyfikacji. opisałem co i jak pod tym ogłoszeniem. Swoją drogą co z tym schematem dorobienia tego przyciska posiada może ktoś? Przeszukałem neta i nic nie znalazłem.

scalamy posty a nie piszemy jeden pod drugim /Dejna

dejna - Sro Lut 10, 2010 11:58

magnum napisał/a:
ale ten koleś odradzał bo podobno oszukują komputer przekazując błędne dane

i miał racje... PowerBoxy charakteryzują się pracą przez podawanie zmienionych danych o powietrzu dostarczanym do silnika i sterownik podaje więcej paliwa...
Jest to dobre rozwiązanie jeżeli masz samochód na gwarancji to wtedy przy przeglądzie zdejmujesz pudełko i jest ok... a ceny to minimum 1300zl...

(mozliwość szybkiego demontażu i braku śladów użytkowania) to chyba jedyne plusy Boxów
a wszystko co związane z pracą na zwiększonych parametrach to już jest morderstwo sla silnika

i to tyle o powerboxach w temacie o systemie trakcji

abram1_1 - Nie Lut 14, 2010 18:00

dzisiaj poślizgałem się z moją zafirką
na desce wśród kontrolek nie wyskoczyło żadne autko w poślizgu
czy można jakoś założyć przycisk TC(mam wyprowadzone złącze pod niego) i aktywować TC????

12Marek - Czw Lut 18, 2010 11:11

Witam,
Może ktos doradzi?
Gdy zachamuje i zadziała ABS na śliskiej (innej teraz chyba nie znajdziesz) nawierzchni zapala sie lampka ABS -u. Aby zgasła musze zgasić i uruchomic ponownie silnik.
O co chodzi?

kris - Czw Lut 18, 2010 14:00

A czy jak pali się ta lampka ABS nadal działa? i czy tylko ABS sie pali czy razem z TC. Podejrzewam że nie obędzie się bez podpięcia pod kompa.
kwazaar - Czw Lut 18, 2010 14:06

Z tego co wiem jeśli pali się lampka ABS-u to sygnalizuje to usterkę.
Zgadzam się z przedmówcą, że chyba nie obędzie się bez podpięcia do kompa...

12Marek - Czw Lut 18, 2010 16:58

Może poprzedni wpis to nie do końca prawda. Zatem było tak:
Zauważyłem rano jadąc do szkoły z dziećmi, że lampka ABS się pali, na parkingu zgasiłem silnik i przekręciłem kluczyk - zapaliła się i zgasła - czyli o.k. Ale po chwili gdy uruchomiłem silnik i podczas wyjeżdżania z parkingu koła zabuksowały zapaliła sie i tak było do momentu gdy zgasiłem silnik pod domem.
Po południu nie stwierdziłem aby się zapaliła ale też raczej koła nie buksowały. Czy ABS działa w czasie gdy świeci lampka jeszcze nie sprawdziłem. Kontroli trakcji nie mam.
Szukałem jak skasować insp bo mi się wyswietla (już znalazłem) i przy okazji napisałem o tym ABS-ie.
Sprawdzę to jeszcze. Jak sobie poczytałem o tych piastach z czujnikami, EGR itp. to już mi się tej Zośki odechciewa :cry:
A mułowata jest cosik i pali ponad 8l/100 w mieście :?:
Na razie dziękuję i pozdrawiam

kris - Czw Lut 18, 2010 20:57

Sprawdź raczej przy hamowaniu na śliskim a nie ruszaniu. Bo ABS do buksowania kół nie ma nic... tam działa TC.
zymek - Nie Lut 21, 2010 09:46

cz
hmm... wydaje mi sie że abs ma coś do buksowania. Wydaje mi sie że tam jest sterownik, na podstawie sygnałów czujników ABS, nadzoruje prędkość obrotową kół napędowych i nie tylko, ale nie jestem pewien.
pozdr

fiodork - Nie Lut 21, 2010 09:59

12Marek napisał/a:
Ale po chwili gdy uruchomiłem silnik i podczas wyjeżdżania z parkingu koła zabuksowały zapaliła sie i tak było do momentu gdy zgasiłem silnik pod domem.
Po południu nie stwierdziłem aby się zapaliła ale też raczej koła nie buksowały.

czasem zdarza sie że jesli zabuksuja kola włączy się kontrolka ABS a jeśli dodatkowo
ma sie TC to także ta kontrolka. nie wiem z czego to wynika ale mialem tak i w lagunie
i w tym roku tez dwa razy się zdarzyło w zosi. po wyłączeniu zapłonu kontrolki gasną a
podpiecie do komputera nie wykazuje zadnych błędów

darkp1 - Nie Lut 21, 2010 11:26

Ja wczoraj miałem okazję przetestować to. Dohamowując na zjeździe, ABSy się załączyły, czuć było lekkie szarpnięcie ale żadna kontrolka się nie zaświeciła, ani nie mignęła. Za to przyspieszając na śliskim, czuć było szarpnięcie samochodu i mignęła kontrolka samochodu w poślizgu. Ciągłe świecenie którejś z kontrolek, czy to ABS czy TC sygnalizuje usterkę.
MieHor - Nie Lut 21, 2010 14:02

Jest dokładnie tak jak napisał kolega darkp1.
Dzisiaj wyjeżdżąjąc z garażu na leżącym jeszcze na ulicy śniegu koła zabuksowały i na moment zapaliła się kontrolka TC, w innym miejscu dojeżdżając do świateł zahamowałem również na śniegu, była wyraźnie wyczuwalna praca ABS (taki chrobot pod pedałem hamulca), ale kontrolka ABS niczego nie sygnalizowała. Tylko stałe świecenie tych kontrolek sygnalizuje jakiś błąd w pracy tych systemów.

zymek - Nie Lut 21, 2010 18:44

cz
dokładnie tak jest ,a oplach nie jest tak że jak działa abs to kontrolkaod abs-u świeci.
pozdr

darkp1 - Nie Lut 21, 2010 18:49

zymek A w jakich autach tak jest? Bo ja się w żadnym narazie nie spotkałem...
zymek - Nie Lut 21, 2010 19:15

cz
upss sory pomyłka pomyliło mi się sorry za błąd :)
pozdr

kropek316 - Sob Mar 13, 2010 18:39

Koledzy podepnę sie pod temat mianowicie byłem w tygodniu na hamowni no i koledzy zaczęli sprawdzać mój samochód i straszna przeszkodą dla testu jest TC. Wiec co zrobili wyłączyli TC bez wyjmowania bezpiecznika(na desce nie mam wyłącznika) poległo to na tym że rozpędzili samochód wyłączyli stacyjkę i załączyli wtedy załącza sie tryb awaryjny i wyłącza sie ABS i TC ale kurde próbowałem później sam i jakoś mi nie wychodzi czy ktoś wie dokładnie jak to sie robi??
DD - Sob Mar 13, 2010 20:24

Odnośnie przypadku jaki ma Kolega firek - tzn. że w rozszyfrowanym VIN nie ma mowy o TC, a jego autko jednak je ma. Może ma ESP które zawiera w sobie TC? Ja mam ESP, w poślizgach zapala się kontrolka żółta trójkątna autka w poślizgu (czyli jak kontrolka TC), a w info z VIN mam kod FX3-program stateczności elektronicznej.
firek - Sob Mar 13, 2010 21:40

DD, jak juz pisał kolega MieHor, po VIN-ie progam używany do jego rozkodowania ukazuje tylko "Wybrane kody" wyposażenia. A co do mojego przypadku moja Zosia ma tylko TC, bez ESP :D
lok2 - Czw Kwi 01, 2010 18:48
Temat postu: Kontrola trakcji T/C
Witam !
Pytanie od świeżaka.
Zamierzam kupić Zafirę 2001 lub 2002 z silnikiem diesla.
Zależy mi żeby auto było wyposażone w kontrole trakcji. Widziałem że Zafira ma system T/C.
Czy jest to typowa kontrola trakcji czy coś na zasadzie ASR - Blokowanie przednich kół.
I jeszcze jedno pytanie. Jak poznać czy auto jest wyposażone w TC. Mój kolega ma Zafirkę z 2000 r . i ma wyłącznik TC. Na Allegro są samochody z opisem że mają kontrole, ale na zdjęciach nie ma tego wyłącznika. Więc jak z tym jest. proszę o pomoc żebym się nie dał nabić w butelkę . Z góry dzięki za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam

kris - Czw Kwi 01, 2010 19:48

To że jest przycisk nic nie znaczy. Ja nie mam przycisku a TC posiadam. Pierwsza sprawa to kontrolka TC przy przekręceniu zapłonu powinna się zapalić i zgasnąć razem z ABS. Sprawdzić najlepiej przy ruszeniu "ze zrywa" na piasku itp.
TC w Zafirze to ASR czyli zabezpieczenie przeciw buksowaniu kół - super sprawa w zimę na śniegu - tylko lepiej jak ma się wyłącznik.

lok2 - Pią Kwi 02, 2010 17:35

Dzięki bardzo.
Matys27 - Pon Maj 17, 2010 13:18
Temat postu: Kontrolki ABS I TC
Witam co może być przyczyna takiego zjawiska: zaczeły mi się świecic kontrolki ABS i TC wyłączałem silnik włączałem i gasły, za jakieś dwa dni juz taki patent się nie sprawdził swieciły cały czas. Myślałem ze czujniki się zapchały więc ostro potraktowałem je wodą i zero rezultatu aż do wczoraj popadało u nas ładnie miałem dość długa trasę i kontrolki zgasły. Po ponownym odpaleniu nie chciały zgasnąć i wróciłem teraz do stanu pierwotnego czyli wyłączam zapłon przekręcam kluczyk jeszcze raz i gasną. Co może być przyczyną "wariowania" tych kontrolek.
MieHor - Pon Maj 17, 2010 13:37

Świecenie tych kontrolek może być oznaką "konającego" akumulatora. Jeśli gasną po jakimś czasie w czasie jazdy, to moje przypuszczenie może być prawdziwe.
Matys27 - Pon Maj 17, 2010 13:43

Aku mam na gwarancji
kris - Pon Maj 17, 2010 18:03

Może po prostu szwankuje czujnik ABS którejś piasty. Trzeba by podłączyć się pod kompa i spr. co pokaże.
marwisn - Nie Maj 23, 2010 22:30
Temat postu: Zapalają się kontrolka silnika i TC
Witam.

Wczoraj pojawił się nieoczekiwanie problem. Przeszukałem forum, pod kątem tego problemu ale na nic nie trafiłem.

Do rzeczy.

Jadąc wolno (3 bieg, około 1500 rpm) przyhamowałem przed leżącym policjantem (obroty spadły do 1000 rpm). Po dodaniu gazu autem zaczęło szarpać i zapaliły się dwie kontrolki : żółty silnik i TC. Auto dalej jechało normalnie :/ .

Po ponownym uruchomieniu silnika kontrolka żółtego silnika nie gaśnie :( .

Zresetowałem sterownik i kontrolka zgasła. Dzisiaj cały dzień było ok. Pod wieczór, po dłuższej trasie auto zaczęło poszarpywać przy niskich prędkościach i cała sytuacja się powtórzyła.

Nie bardzo mam jak się podłączyć pod skaner, żeby sczytać błąd.

Proszę o jakieś sugestie i rady. Odnoszę wrażenie, że po zapaleniu kontrolki silnika sytuacja się poprawia (autem nie szarpie) :shock: .

karolex - Pon Maj 24, 2010 07:58

Identyczne objawy miałem ja. Szarpanie co jakiś czas. Z biegiem czasu problem zaczął pojawiać się coraz częściej. Po zczytaniu błędów- wypadanie zapłonów. Wymiana cewki i po kłopocie.
Pozdrawiam

marwisn - Pon Maj 24, 2010 09:14

Czy scan wykaże problemy z cewką :?: Kontrolka silnika się świeci cały czas.
karolex - Pon Maj 24, 2010 09:17

Najszybciej pokaże błąd wypadania zapłonów. Jak masz możliwość to podmień u kogoś z silnikiem 1.8 i będziesz wiedział czy to jest przyczyną.
kris - Pon Maj 24, 2010 15:08

Ja miałem już tak dwa razy. Samo przechodziło po przejechaniu około 60km - tzn gasła kontrolka check engine. TC gasło po ponownym uruchomieniu silnika.
beniu31 - Pią Cze 18, 2010 00:00
Temat postu: abs problem
podczas jazdy swieci mi sie kontrolka abs :? jaka może byc przyczyna?
Anony Mous - Pią Cze 18, 2010 06:42

problem z którymś z czujników ABS-u. Podepnij pod komputer może pokaże z którym ma problem.
M@rio - Pią Cze 18, 2010 07:49

beniu31 napisał/a:
podczas jazdy swieci mi sie kontrolka abs :? jaka może byc przyczyna?

świeci się tylko kontrolka i działa ABS
czy świeci się kontrolka i ABS nie działa
ja miałem tak że jak mi się zaświeciła kontrolka to przestał działać ABS - przyczyną było odłączenie się czujnika w kole
naprawa trwała 3 minuty

beniu31 - Pią Cze 18, 2010 12:54

abs dziala tylko swieci kontrolka i to nie zawsze.Wiem że odbiegam od tematu ale co sądzicie o tym ? http://www.allegro.pl/ite..._interfejs.html
MieHor - Pią Cze 18, 2010 17:43

beniu31, zdanie do kropki - TAK, reszta zupełnie w innym temacie :zolta:
Rapid - Wto Lip 27, 2010 16:30
Temat postu: Kontrolka TSC/ESP
Witam wszystkich.
Od roku jeżdżę benzynowo-gazową Zafirą 18 z 2003 roku.Jakiś czas temu w czasie jazdy zapaliła się ciągłym swiatłem kontrolka TSC/ESP.Zatrzymałem się i wyłączyłem silnik.Po ponownym odpaleniu żółta lampka TSC/ESP już isę nia paliła.Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze kilkakrotnie,czyli zapala ciągłym swiatłem w czasie jazdy,a po zatrzymaniu i ponownym uruchomieniu silnika wszystko pracuje prawidłowo.Dodatkowo zrobiłem próbę ruszenia "z piskiem"na posypanym piaskiem asfalcie.TSC dziła prawidłowo,czyli w momencie poślizgu przednich kół lampka zapala się migająco a silnik spowalnia swoje obroty likwidując poślizg kół. Czy ktoś wie,co może być przyczyną tej mam nadzieję błachej ustrrki ?

MieHor - Wto Lip 27, 2010 16:40

Podepnij pod komputer i odczytaj błędy, i podaj je tu na forum, wtedy spróbujemy coś doradzić
Rapid - Wto Lip 27, 2010 16:51

Dzięki za info.Czy mogę odczytac kody w każdej chwili czy tylko w momencie gdy kontrloka się pali ? :(
MieHor - Wto Lip 27, 2010 17:48

W każdej chwili, nawet jak Zośce nic nie dolega, tak profilaktycznie
waldik782 - Pią Wrz 17, 2010 13:03
Temat postu: TC iABS
Witam.Panowie wiem z odczytu bledow ze szwankuje mi w prawym przednim kole pewnie kabel od ABS-u ale dlaczego kontrolki od TC i ABS zapalaja mi sie po nacisnieciu klaksona??? :roll: bede dzwieczny za porady...
marwisn - Pią Wrz 24, 2010 16:53
Temat postu: Możliwość wyłączenia TC
Witam koledzy.

Nurtuje mnie jedna myśl.

Wielokrotnie spotykam na aukcjach wyłącznik kontroli trakcji do zafiry A.

Moja zocha ma kontrole trakcji, jednak takiego włącznika nie posiada. Jaka jest szansa, że po rozebraniu panelu nawiewu znajdę kostkę do tego włącznika i bedę mógł ja wyłączyć.

dejna - Pią Wrz 24, 2010 18:01

może wg. VIN jest jakaś informacja o instalacji pod TC...
alpi666 - Sob Wrz 25, 2010 17:21

Raczej bedzie ciezko wylonczyc trakcje u mnie w opc jak bylem na hamowni to musieli wyłonczyc trakcje ale nie ma wyłacznika wiec schemat bezpiecznik nr 23 w srodku samochodu ale wtedy nie mam abs , TC i wspomagania tak jest u mnie w opc a jak w zwykłej zafirze to nie wiem
Art - Pią Paź 29, 2010 20:33
Temat postu: Problemy z działaniem ESP - ABS - TC
Witam wszystkich . 1.8,16V,2000
Pojawił się problem, po przekręceniu kluczyka zaświeca się abs i esp nie gaśnie ale gdy nie włączając silnika wyłączę kluczykiem i jeszcze raz włączę objaw się nie pojawia. Potem w czasie dnia nie pojawia się ponownie, do następnego dnia, i od nowa. Gdzie w Warszawie poza oplem można by to "zrobić". Może jakiś warsztat na Grochowie?

olo018 - Pią Paź 29, 2010 20:39

Masz jakiś czujnik chyba uszkodzony albo nie działa prawidłowo cały czas ,musisz zobaczyć jakie wyskoczą błędy na kompie ,ale przeważnie to wina czujników .
Oczywiśnie chodzi o czujnik przy kole od abs, co wiąże się z wymianą piasty chyba?.

MieHor - Pią Paź 29, 2010 20:40

W pierwszej kolejności sprawdź akumulator i alternator, bo objawy wyraźnie na to wskazują
dejna - Pią Paź 29, 2010 20:41

jeżeli masz czas to jutro okolo 10 przy decathlonie w M1 Marki będzie kilka zafirek na kasowanie błędów... to możemy i u Ciebie sprawdzić... jakby co to daj mi znać na PW...

sprawdzimy czy czujnik czy akumulator... a propos problemy z uruchamianiem są??

Dziadek13 - Pią Paź 29, 2010 21:16

Coś na ten temat czytałem tu z kontrolką ABS.
ABS

Art - Sob Paź 30, 2010 20:38
Temat postu: ABS/ESP
Podziękował wszystkim a szczególnie za sprawdzenie kodów.
wojtasek - Sro Lis 17, 2010 17:14

Witam, ja jeszcze obstawię piastę, kable połączeniowe w nadkolach i przepływomierz. Pozdrawiam
kulex - Sob Lis 20, 2010 21:50

proponuję sprawdzić podłączenie masy czyli minusa od akumulatora do karoserii auta - przy problemach z elektryką nieraz pomaga
marwisn - Nie Lis 21, 2010 19:20

Ja miałem dokładnie to samo.

Rano po odpaleniu auta świeciły się ABS i TC. Jak zgasiłem i odpaliłem ponownie już było ok.

Op-com wykazał czujnik w lewym, przednim kole. Co ciekawe prędkościomierz działał (myślałem, że z tego koła bierze sygnał).

Obejrzałem te piastę ze wszystkich stron, sprawdzałem kable, wtyczki itp. Bez rezultatu.

Skończyło się na wymianie piasty :? .

waldik782 - Pon Lis 22, 2010 13:34

u mnie jest to samo i na kompie wywala czujnik ABS-su prawy przod,zostaje wymiana piasty..... :>
plutmen1 - Pon Lis 29, 2010 18:48
Temat postu: Kontrolka ABS świeci
Witam miałem dzisiaj nieprzyjemna sytacje mianowicie uderzyłem lewym przednim kołem w krawężnik niby nic się nie stało ale chwile po tym zapaliła mi sie kontrolka ABS i nie chce zgasnąć nawet po ponownym uruchomieniu? W czym może twić problem proszę o podpowiedź co mogło się stać???
sQcha - Pon Lis 29, 2010 19:08

Mógł się uszkodzić czujnik prędkości obrotowej koła (potocznie zwany czujnikiem ABSu). Hamulce działają normalnie? Przetestuj też w bezpiecznym miejscu czy ABS działa. Ewentualnie podłączenie pod komputer może pokazać jaki błąd występuje.
Dziadek13 - Pon Lis 29, 2010 19:46

Na niemieckim forum piszą że najczęściej traci komtakt wtyk do czujnika przy kole tak to wygląda foto z ich forum zafira.de może po uderzeniu coś sie poluzowało.

plutmen1 - Pon Lis 29, 2010 20:08

W pierwszym momencie myślałem że skrzywiłem felge ale nie nic nie ma a abs-u nie sprawdzałem czy działa, bo to zdarzenie miało u mnie pod blokiem, jutro będe dłubał i zobacze czy coś tam sie poluzowało opisze jak coś ale dzięki za rady
kiki05 - Pon Lis 29, 2010 21:26
Temat postu: Nachodzące na siebie wycieraczki
Koledzy mam do was prośbę może ktoś miał podobny przypadek i poradzi mi gdzie szukać przyczyny.

Problem dotyczy wycieraczek przedniej szyby, po dzisiejszych opadach śniegu niestety nie oceniłem zbyt dobrze ilość tego śniegu na szybie i po włączeniu wycieraczek nie udało się go zgarnąć, czas włączenia wycieraczek był dosyć krótki. Problem polega na tym, że teraz wycieraczki działają lecz podczas pracy nachodzą na siebie, lewe ramie wycieraczki przy składaniu zawadza o pokrywę silnika, co wydaje się nie prawidłowa pozycją.

Nie bardzo wiem od czego zacząć, czy wymienić pióra i sprawdzić, czy jednak problem może być większy i szukać mechanika.

Z góry dzięki.

sQcha - Pon Lis 29, 2010 21:32

Miałem tak u siebie. U mnie czpień na który zakładasz ramie wycieraczki zeszlifował się na gładko i wycieraczka opadała. Załatwiłem to preparatem do łożysk, który wiąże beztlenowo. Ściągnij oba ramiona wycieraczek (klucz 13 jak dobrze pamiętam) i zobacz jak to tam wygląda.
oki - Wto Lis 30, 2010 00:06

Tak jak sQcha napisał wycieraczki są na wieloklinie stożkowym, na którym albo ci ramie przeskoczyło w inną pozycję albo zeszlifowało ten wieloklin zmieniając tym samym pozycję.
Czy tak czy inaczej wina śniegu i jego wagi.

oki - Wto Lis 30, 2010 00:10

Może nie w temacie, ale przy dzisiejszej pogodzie to ABS testowałem non stop nawet w korku, łącznie z TC (grunt to łyse letnie opony)
Nawet doszedłem jak to wyłączyć wyciągając bezpiecznik nr23 bo nie mogłem ruszyć na skrzyżowaniu.
Stwierdzam ze lepiej mi się prowadzi auto bez tych udogodnień technicznych.
A i uwaga, po wyjęciu bezpiecznika 23 przestaje działać licznik prędkości i wspomaganie, zauwazyłem to dopiero jak wjechałem do garażu gdzie nie było śniegu.

MieHor - Wto Lis 30, 2010 09:24

A tak na marginesie uwaga dla wszystkich użytkowników pojazdów - w aktualnych warunkach pogodowych zawsze przed włączeniem wycieraczek (nie istotne z jakiego powodu) należy sprawdzić czy nie są przymarznięte do szyby - tu jest podstawowa przyczyna zniszczenia tego wieloklinu stożkowego
Anony Mous - Wto Lis 30, 2010 13:05

oki napisał/a:
Tak jak sQcha napisał wycieraczki są na wieloklinie stożkowym, na którym albo ci ramie przeskoczyło w inną pozycję

podzielam zdanie kolegów, przy okazji możesz też przesmarować cały układ wycieraczek jakimś dobrym smarem, u mnie aż się prawie zapiekły i musiałem rozebrać cały mechanizm wycieraczek.
Pozdrawiam

afi1 - Wto Lis 30, 2010 19:38
Temat postu: konrola trakcji TC
Witam ,
Mam problem z kontrola trakcji , po przejechaniu kilku kiometrów (nie jest to reguła ) zapala sie kontrolka TC , byłem u mechanika który podłączył autko pod komputer i stwierdził błedy
C0241 oraz P1571 .Niestety nie był w stanie mi tego naprawić , mówił ze to jakis błąd komunikacji.Bardzo proszę o podpowiedzi co to moze być ,
Dziękuje i Pozdrawiam Artur.
ps moja zafira 1,8 benzyna 99 r

Dziadek13 - Wto Lis 30, 2010 20:05

P1571 to chyba błąd związany z klockami hamulcowymi należy sprawdzić może sie kończą.
Co do drugiego to chyba to:
C0241 - EBCM Control Valve Circuit-EBCM-obwód sterowania zaworów
C0241 "Elektromagnes/miernik #2 ABS lewy przedni - usterka"
teraz tylko który C0241 ?

afi1 - Wto Lis 30, 2010 21:26

mechanik zapisał na kartce tak:
ABS CO241
TC P1571

Dziadek13 - Wto Lis 30, 2010 21:41

Czyli
P1571 uszkodzenie czujnika pod pedalem hamulca lub jego okablowania
P1571 czujnik położenia pedału hamulca lub jego wiązka przewodów.
C0241 Elektromagnes/miernik #2 ABS lewy przedni - usterka

P1571 jest różnie opisywany.

Anony Mous - Wto Lis 30, 2010 21:43

afi1 napisał/a:
mechanik zapisał na kartce tak:
ABS CO241
TC P1571

P1571 - uszkodzenie obwodu włącznika - pewnie jakiś czujnik przy pedale hamulca. Na 100% nie ma to nic wspólnego z kończącymi się klockami. Błąd klocków występuje tylko na panelu środkowym a są i sposoby żeby nie świecił :lol:

kiki05 - Sro Gru 01, 2010 09:12

oki napisał/a:
Tak jak sQcha napisał wycieraczki są na wieloklinie stożkowym, na którym albo ci ramie przeskoczyło w inną pozycję albo zeszlifowało ten wieloklin zmieniając tym samym pozycję.
Czy tak czy inaczej wina śniegu i jego wagi.

Dzięki wszystkim za dobre rady, rzeczywiście zdjąłem ramie i okazało się, że przesunęło się na frezie. Ponieważ ten klin z frezem jest już dosyć mocno zjechany zastanawiam się czy jest możliwa jego wymiana ?

sQcha - Sro Gru 01, 2010 09:16

Jest, ale trzeba wymienić razem z ramieniem, które idzie od silniczka. Ja "skleiłem" to preparatem wiążącym beztlenowo do montowania łożysk na ośkach. Jeżdżę tak od zeszłej zimy i jest OK. musisz sobie ustawić dobrze wycieraczki, dokręć mocno, przetestuj czy się nie zderzają. Ja sobie zaznaczyłem na szybie położenie ramion białym flamastrem do pisania po szybach. Ściągasz ramię nakładasz preparat i zakładasz ramię, mocno dokręcając - ale z wyczuciem.
Dziadek13 - Sro Gru 01, 2010 13:40

Ja w innym samochodzie tak miałem ale pomyślałem i wyrwałem 5 drucików z stalowej szczotki drucianej podłożyłem na wytartym wieloklinie w pozycji tak jak idą te freziki nałożyłem ramie wycieraczki,dokręciłem jeżdziło u mnie 2 lata potem sprzedałem nawet o tym zapomniałem czyli był dobry pomysł.
komura85 - Sob Gru 11, 2010 20:28

Mam podobny problem jak kolega plutmen1 ale w nic nie uderzyłem.Ale mi ta kontrolka sie świeci jak odpalę silnik tak z 2min i później gaśnie.Jak świeci sie kontrolka to ABS nie dział przetestowałem
DAREK 78 - Nie Gru 12, 2010 18:14
Temat postu: abs i tc
witam mam problem z abs tc mianowicie zapalają się kontrolki i nie gasną do tego licznik skacze do 40km na postoju podczas jazdy nie bylem u mechanika, ale on twierdzi że to nie czujnik abs, proszę o poradę
jacek28 - Nie Gru 12, 2010 18:20

mnie sie podobnie działo jak mi ręczny przymarsł i trzymał. pojechalem na myjnie ładnie i dokladnie zmyli lód i autko samo sie naprawiło
DAREK 78 - Nie Gru 12, 2010 18:35

jacek28 napisał/a:
mnie sie podobnie działo jak mi ręczny przymarsł i trzymał. pojechalem na myjnie ładnie i dokladnie zmyli lód i autko samo sie naprawiło
ja mam auto suche stoi w garazu cieplym aitak swieci

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 18:37 ]
niemam pojecia co to moze byc podczas jazdy tak jakby kola blokowalo

Dziadek13 - Nie Gru 12, 2010 18:42

A jak kręci rozrusznik na tym aku ? bo bywa tak jak aku słaby,odłącz aku na 10 min podłącz i sprawdz na naładowanym aku.
DAREK 78 - Nie Gru 12, 2010 18:48

mialem problem z ladowaniem ale juz zrobilem kreci dobrze ale go nie odlanczalem
jacek28 - Nie Gru 12, 2010 18:54

DAREK 78, masz wiadomosc na pw
DAREK 78 - Nie Gru 12, 2010 21:31

wie ktos moze gdzie szukac winy odpiecie aku nie pomoglo
Mihó - Pon Gru 13, 2010 16:29

Odczytaj błędy
Art - Wto Gru 14, 2010 11:57
Temat postu: ABS/ESP
Wymiana piasty zamknęła temat.
wojtasek - Wto Gru 14, 2010 15:31

...a mówiłem :>
DAREK 78 - Wto Gru 14, 2010 16:45

byłem odczytać błędy, pokazuje błąd czujnika abs lewe kolo

[ Dodano: Wto Gru 14, 2010 16:46 ]
wie ktoś, czy ten czujnik można sam wymienić czy całą piastę trzeba

darek_s - Wto Gru 14, 2010 16:55

DAREK 78 napisał/a:
bylem odczytac bledy pokazuje blond czujnika abs lewe kolo

[ Dodano: Wto Gru 14, 2010 16:46 ]
wie ktos czy ten czuinik mozna sam wymienic czy calom piaste trzeba
Tylko cała piaste,czujnik jest z niz zintegrowany,a dlatego fiksował ci licznik bo z lewego przedniego kola jest brany do niego sygnał o predkości.pzdr.
Dziadek13 - Wto Gru 14, 2010 16:58

Chyba cała piasta.
http://moto.allegro.pl/pi...1356321665.html

firek - Wto Gru 14, 2010 18:28

Przerabiałem ten problem osobiście: do wymiany cała piasta koła lewego przód. Koszt około 350 zł za SKF, są oczywiście i tańsze ale nie znam ich jakości. Pozdrawiam ;)
patryk - Wto Gru 14, 2010 18:41

zanim wymienisz piaste , psiknij isolem we wtyczke od czujnika i zobacz czy pomoze

ps. jak trąbisz zapalaja sie kontrolki?

DAREK 78 - Wto Gru 14, 2010 20:20

jak trąbię nic się nie zapala, ale jak skręcę kierownicą na maksa to światła na liczniku przymrugają

[ Dodano: Wto Gru 14, 2010 20:21 ]
i do tego włącza się tc

[ Dodano: Wto Gru 14, 2010 20:23 ]
nie wiem co jest grane dziś jeździłem i wszystko w porządku, nie wiecie czy to mogło samo przejść mechanik, twierdzi ze wszystko zamarzło, jak się zrobi wilgoć, to znowu będzie świrowało

Dziadek13 - Wto Gru 14, 2010 21:10

Czyli jak wilgoć przyjdzie to znowu będzie świrowało bo masz gdzieś luźne wtyki,kontakty należy poprawić przeczyścić.Co do kierownicy na maxa to pompa wspomagania zabiera dużo prądu i altek nie zdąży doładować,albo słabo ładuje.
Mihó - Wto Gru 14, 2010 21:44

Zanim zdecydujesz się na wymianę piasty, przyjrzyj się sygnałowi z czujnika. Powinien wyglądać tak:

Przy stałej prędkości obrotowej.

Ciekawe jak teraz wyglądają SKF pod względem jakości, skoro produkcję mają w Italii. A Makarońska mechanika to nigdy przeze mnie nie była doceniana ;)

Co do kierownicy na maksa - to albo słabe ładowanie - tak to wygląda. Bo pompa ma zabezpieczenia nadprądowe i przeciwprzeciążeniowe

patryk - Sro Gru 15, 2010 08:05

Mihó napisał/a:
Zanim zdecydujesz się na wymianę piasty, przyjrzyj się sygnałowi z czujnika. Powinien wyglądać tak:

[url=http://img294.images....th.jpg]Obrazek[/URL]

Przy stałej prędkości obrotowej.

Ciekawe jak teraz wyglądają SKF pod względem jakości, skoro produkcję mają w Italii. A Makarońska mechanika to nigdy przeze mnie nie była doceniana ;)

Co do kierownicy na maksa - to albo słabe ładowanie - tak to wygląda. Bo pompa ma zabezpieczenia nadprądowe i przeciwprzeciążeniowe

z tym zlym ''ladowaniem'' to wstrzymalbym sie - duzo astr g i zafir cierpi na ta przypadlosc tzn. po skrecie kierownica spadek napiecia .... co do tc zapali sie jak ma za male napiecie (zabiera pompa) a zabrudzony wtyk od czujnika robi swoje ... (sprawdz czujnik i podlaczenie przy pompie jest naprawde trudny dostep ) jak masz tylko zwykly miernik to porownaj opornosci wszystkich kol - jak sie znacznie roznia to ktorys do wymiany

waldik782 - Sro Gru 15, 2010 08:30

do patryk ja tak kiedys mialem ze przy trabieniu sie zapalalo tc i abs ale nagle samo przestalo...co to moglo byc???pzdr
DAREK 78 - Sro Gru 15, 2010 18:16

mam pytanie auto nie mialo ladowania naprawialem altelnator od tego czasu wlanczaly mi sie te kontrolki po naprawie tez nachwile teraz przestaly mozliwe to jest ze aku nie byl doladowany i dlatego tak sie dzialo kupilem piaste jeszcze nie wymienilem bo narazie jest ok
patryk - Sro Gru 15, 2010 18:25

waldik782 napisał/a:
do patryk ja tak kiedys mialem ze przy trabieniu sie zapalalo tc i abs ale nagle samo przestalo...co to moglo byc???pzdr

tak jak mowie spadek napiecia przez uzycie klaksonu albo np skret kiera . jak jest gdzies zasniedziale na kostkach to zapalaja sie kontrolki . Abs zawsze wywala blad jak jest za male napiecie

Moglo tak byc -odp do DAREK 78

DAREK 78 - Sro Gru 15, 2010 18:28

ale przestalo sie tak dziac skrecam kierownicom na maksa i spokui chodzi mi oto czy to samo moglo przeisc
patryk - Sro Gru 15, 2010 18:53

moglo ale nie wiesz na jak dlugo , a znasz dokladny opis bledu?
dariusz.siuchta - Sro Gru 15, 2010 19:56

Witajcie dzisiaj doświadczyłem takiego samego problemu, wg mnie to jest przyczyna tego ze skończyły mi się klocki z przodu, bo podczas hamowania odczuwam metaliczne tarcie. Poza tym sprawdzałem stan klocków i moje teorie się potwierdzają, jutro jadę po nowe klocki. Zastanawia mnie tylko te skakanie wskazówki od prędkościomierza. Przy prędkości ok 15-18 km/h wskazówka momentalnie opada na 0, przy prędkości ok 60 skacze o kilka km/h w dół. W sumie mogę zaraz sprawdzić OP-COM'EM co mi pokaże, za kilkanascie minut dam znać
DAREK 78 - Sro Gru 15, 2010 20:28

mechanik mi powiedzial blond czuinika abs lewego kola

[ Dodano: Sro Gru 15, 2010 20:29 ]
ja mysle ze to nie klocki ja mam prawie nowe

dariusz.siuchta - Sro Gru 15, 2010 20:36

DAREK 78 napisał/a:
mechanik mi powiedzial blond czuinika abs lewego kola

[ Dodano: Sro Gru 15, 2010 20:29 ]
ja mysle ze to nie klocki ja mam prawie nowe

Już sprawdziłem:

C0035 - Nieprawidłowy sygnał sensora prędkości lewego przedniego koła
i powiem że w tym właśnie kole mam klocki praktycznie zerowe, i podczas hamowania jak wcześniej wspomniałem słychać metaliczny dźwięk. Jutro jadę po klocki i w weekend będę wymieniał

DAREK 78 - Sro Gru 15, 2010 20:38

wlasnie ja mialem taki blond Nieprawidłowy sygnał sensora prędkości lewego kola

[ Dodano: Sro Gru 15, 2010 20:44 ]
latwo to sprawdzic wystarczy odpiac czuinik od klockow i przejechac sie dai znac jak wymienisz

patryk - Czw Gru 16, 2010 07:06

Nie mieszajcie stanu klockow z bledem ABS . Zuzycie klockow podaje BC a nie kontrolka ABS.

dariusz.siuchta - zobacz czy na odpietym pokaze ci taki sam blad . powinno byc dlaczego (np . za duza rezystancja)

baczek007 - Czw Gru 16, 2010 09:18
Temat postu: Jak działa kontrola trakcji?
Witam
Na jakiej zasadzie działa kontrola trakcji w Zafirze?

Pozdrawiam

Hagen - Czw Gru 16, 2010 10:02

Jeśli masz na myśli system ASR zapobiegający buksowaniu kół przy ruszaniu na śliskiej nawierzchni to działa on w oparciu o system ABS. Podczas ruszania, koło które zaczyna się ślizgać zostaje przyhamowane po przez układ hamulcowy.
Dek - Czw Gru 16, 2010 10:55

Jeżeli chodzi o TC (kontrolę trakcji):

http://pl.wikipedia.org/w...ontroli_trakcji

Niektóre Zafiry A mają również dodatkowo ESP:

http://pl.wikipedia.org/wiki/ESP_%28motoryzacja%29

pozdrawiam

Anony Mous - Czw Gru 16, 2010 11:47

Hagen napisał/a:
Jeśli masz na myśli system ASR zapobiegający buksowaniu kół przy ruszaniu na śliskiej nawierzchni to działa on w oparciu o system ABS. Podczas ruszania, koło które zaczyna się ślizgać zostaje przyhamowane po przez układ hamulcowy.

na ale przecież ogranicza jeszcze obroty silnika....

DAREK 78 - Czw Gru 16, 2010 16:06

no tak patryk ma racje
marcinzx1 - Czw Gru 16, 2010 17:02

koledzy mam pytanie czy przy hamowaniu powinna zapalać się kontrolka od abs czy nie ? u mnie się nie zapala więc nie wiem czy abs działa czy mam coś zrąbane?
MieHor - Czw Gru 16, 2010 17:14

Jeśli hamujesz "normalnie" to nie powinna się zaświecić, jeśli natomiast hamując wymusisz działanie ABS-u poprzez hamowanie gwałtowne, to może kontrolka zasygnalizować jego zadziałanie
Anony Mous - Czw Gru 16, 2010 17:18

MieHor napisał/a:
Jeśli hamujesz "normalnie" to nie powinna się zaświecić, jeśli natomiast hamując wymusisz działanie ABS-u poprzez hamowanie gwałtowne, to może kontrolka zasygnalizować jego zadziałanie

Z całym szacunkiem ale pierwszy raz słyszę aby kontrolka ABS się paliła podczas działania tego systemu.
Nie widziałem jak narazie żadnego samochodu w którym zapalałaby się ta kontrolka.

marcinzx1 - Czw Gru 16, 2010 17:27

dzięki koledzy za szybką odpowiedź wygląda na to że jest ok pozdrawiam
MieHor - Czw Gru 16, 2010 17:42

celius, rzeczywiście w użytkowanych oplach tego nie zaobserwowałem, ale w służbowym Clio, którym jeździłem ponad 2 lata ta lampka nawet dość często się zaświecała, niezależnie od specyficznego dla zadziałania ABS-u chrobotania pedału hamulca, nawet na przeglądzie zgłaszałem ten problem w ASO i dostałem odpowiedź, że w Renault to normalka. Od pierwszych dni eksploatacji francuzów miałem problem z hamulcami, a właściwie ich czułością, stąd ta obserwacja
Anony Mous - Czw Gru 16, 2010 17:44

MieHor napisał/a:
celius, rzeczywiście w użytkowanych oplach tego nie zaobserwowałem, ale w służbowym Clio, którym jeździłem ponad 2 lata ta lampka nawet dość często się zaświecała, niezależnie od specyficznego dla zadziałania ABS-u chrobotania pedału hamulca, nawet na przeglądzie zgłaszałem ten problem w ASO i dostałem odpowiedź, że w Renault to normalka

No akurat Reanult może ma , nie wiem nie jeździłem. W oplu, peugeocie, nissanie nie zapala się

DAREK 78 - Czw Gru 16, 2010 18:30

przy chamowaniu sie nie zapala tylko po zapaleniu nie gasla

[ Dodano: Czw Gru 16, 2010 18:36 ]
mam jeszcze pytanie zauwazylem ze zrobil mi sie sztywnieiszy chamulec i bieze bardzo wysoko czym to moze byc abs dziala

[ Dodano: Pią Gru 17, 2010 19:09 ]
narazie jezdze blendy nie wyskakujom piasta lezy w garazu

dariusz.siuchta - Sob Gru 18, 2010 21:00

Witam Panowie, odnośnie tego tematu tak jak pisałem przymierzałem się do wymiany klocków bo słyszałem tarcie z lewej strony i świeciły się kontrolki ABS i TC, wskazówka od prędkości dziwnie skakała, Po zdjęciu koła zauważyłem bardzo ciekawe zdarzenie, które bardzo mnie zaniepokoiło. Nie wiem jakim cudem miałem wyszarpane 2 przewody które idą do czujnika ok 10 cm od wtyczki, wczoraj wracając z Wa-wy juz mi nawet prędkości nie pokazywało. Kabelki polutowane zabezpieczone i kontrolka od ABS, TC się już nie świeci a licznik pokazuje już prędkość, swoją drogą klocki wymienione. TC i ABS działają prawidłowo. Jakim cudem te kable się wyszarpały wyglądały jakby były poprzegryzane, czy to mogła opona je powycierać ??
DAREK 78 - Sob Gru 18, 2010 21:55

opona raczej nie moze cos przegryzlo

[ Dodano: Sob Gru 18, 2010 22:00 ]
ja tez tam zaglondalem i wszystko bylo wporzondku

marwisn - Nie Gru 19, 2010 07:15

Wczoraj pojechałem na pusty parking, żeby trochę powariować :D . W pewnym momencie sterownik zwariował. Po zatrzymaniu auta, falowały obroty 700 -3500 rpm. Stało się to po kilku minutach jazdy z ciągle migająca kontrolką TC. Zośka wymiękła :lol:
norbert_p - Pon Gru 20, 2010 09:23

Po czym poznać, że Zafira B ma zamontowany system ESP? W zasadzie każdy sprzedawca pisze, że jego auto to ma, ale nie każdy przecież napisze prawdę. Poza tym zauważyłem, że ludzie sprzedają auta (handlarze) i nawet nie wiedzą jakie systemy tam są... Czy w Zafirze B jest jakiś wyłącznik lub coś podobnego? Oczywiście można sprawdzić zapewne po nr VIN, ale czy bez tego można się obejść?
darkp1 - Pon Gru 20, 2010 09:32

norbert_p, jedynie na jakimś parkingu wejść w poślizg i zobaczyć czy jakaś kontrolka miga i czy auto się stabilizuje. Z tego co pamiętam to chyba nie zawsze jest wyłącznik...
Anony Mous - Pon Gru 20, 2010 09:46

norbert_p napisał/a:
Po czym poznać, że Zafira B ma zamontowany system ESP? W zasadzie każdy sprzedawca pisze, że jego auto to ma, ale nie każdy przecież napisze prawdę. Poza tym zauważyłem, że ludzie sprzedają auta (handlarze) i nawet nie wiedzą jakie systemy tam są... Czy w Zafirze B jest jakiś wyłącznik lub coś podobnego? Oczywiście można sprawdzić zapewne po nr VIN, ale czy bez tego można się obejść?

W ZB niestety nie da się sprawdzić czy auto ma esp, poza weryfikacją vin'u. Naocznie też tego nie sprawdzisz gdyż odpowiedzialny za to jest układ abs'u, który wszystkie ZB mają. Jest możliwość dezaktywacji esp w ZB które mają przycisk 'sport' ale ktoś ostatnio pisał, że w najnowszym sofcie już wyłączyli tę możliwość. Oddzielnego przycisku jak to jest we wszystkich innych markach nie ma. Tak więc pozostaję albo dezaktywacjia op-com'em lub wyciągniecie bezpiecznika....choć jeszcze nie sprawdziłem którego, a to chyba najwygodniejsza forma szybkiej dezaktywacji podczas zabawy na śniegu.

norbert_p - Pon Gru 20, 2010 09:54

Czy system ASR jest powiązany z ESP w Zafirach B (w Lagunie II tak jest)? Jeśli tak to czy przy zerwaniu przyczepności kół przednich zapali się kontrolka informując, że system zadziałał? Bo jeśli tak to znaczyłoby to, że i ESP jest...
Mihó - Pon Gru 20, 2010 10:44

Można to naocznie sprawdzić. W autach z ESP rurki między pompą hamulcową a modulatorem są dużo grubsze
Zdenek2007 - Pon Gru 20, 2010 21:45

Jest dokładnie tak jak napisał kolega Mihó, można sprawdzić po przewodach,
jednocześnie najbardziej widocznym objawem obecności ESP jest kontrolka na tarczy licznika, żółty trójkąt ze ślizgającym autkiem, zapala się na chwilę po włączeniu zapłonu,
działanie ESP można sprawdzić ostro ruszając na śliskiej nawierzchni, wtedy błyska owa kontrolka i jednocześnie słychać działanie ABS.
Dodam jeszcze że w ZB system ESP pomaga przy ruszaniu na śliskiej nawierzchni i przy zachowaniu trakcji na łukach, ABS/ESP ściśle współpracują ze sobą w działaniu.

Anony Mous - Pon Gru 20, 2010 21:56

Zdenek2007 napisał/a:
Jest dokładnie tak jak napisał kolega Mihó, można sprawdzić po przewodach,

ok, tylko jakby ktoś pokazał co i jak, jakieś fotki. Gdzie są te przewody? Są widoczne bez rozbierania połowy auta? Co to znaczy cieńsze bez esp, grubsze z esp? Bez zgłębienia tematu to info nic nam nie daje.

Zdenek2007 - Wto Gru 21, 2010 12:13

Przewody hamulcowe, 2 sztuki z tego co wiem są w dodatkowym oplocie, niestety nie mam zdjęć tylko gdzieś na jakimś forum widziałem, ale 100% dowodem na obecność w ZB
systemu ESP i TC, bo to w Zafirce 2w1, jest owa żółta trójkątna kontrolka.
Moim zdaniem jak jest i działa w opisany wyżej sposób to nie trzeba zaglądać pod maskę.

Mihó - Wto Gru 21, 2010 17:18

Po pierwsze - przewody w oplocie. Normalnie mają ok. 6mm średnicy. Przy ESP jest oplot i ok. 10mm średnicy. Jeśli ktoś z Was ma fabrycznie zamontowany hak, to wtedy ESP bankowo jest (taki wymóg producenta - w razie utraty stabilności przyczepy ostro hamować, by przyczepa wytrąciła tył samochodu z toru jazdy, a resztą powinien zająć się ESP)
DAREK 78 - Pią Gru 24, 2010 12:19

i znowu swieci tc zrobilo sie cieplej i zaczelo swiecic ma to związek z temperaturą
oki - Wto Gru 28, 2010 13:03

Wywalenie bezpiecznika od ABSu i TC odpina też wspomaganie.
W OPC nie ma wyłącznika TC czy ABS więc dorobiłem go wcinając się przy elektronice ABSu w kabel czarny pozycja nr 15 tym samym zapalają sie kontrolki ABS i TC i całość nie działa ale mam wspomaganie. Jedyny minus ze nie działa licznik prędkości.

dariusz.siuchta - Wto Gru 28, 2010 17:21

No i znowu u mnie sie pojawił problem z TC ABS i prędkościomierzem
Tym razem błąd C0035 - Otwarty obwód sensora koła przednie lewe
Co za szczęście :?
Przewody które wcześniej lutowałem są całe wszystko wygląda OK. Co robić?

Harry200 - Wto Gru 28, 2010 18:42

Przewody lutowane miałeś na części która pracuje z zawieszeniem,przewód lutowany nie jest elastyczny i może przy lucie sie przerwał..??
dariusz.siuchta - Czw Gru 30, 2010 15:35

H,Łajszczak napisał/a:
Przewody lutowane miałeś na części która pracuje z zawieszeniem,przewód lutowany nie jest elastyczny i może przy lucie sie przerwał..??

Przewody się przetarły tym razem w dwóch miejscach ale nie w tym co było lutowane. Stwierdziłem że ten przewód juz trochę się zmęczył i wymieniłem go praktycznie na całej długości, tym samym zaciekawiła mnie jedna rzecz obok tego czujnika ABS TC i wskazówki od prędkośći jest zamocowany takjakby drugi czujnik ale jest nie wykorzystany, czy to może być do ASP ? Poniżej fotka

darek_s - Czw Gru 30, 2010 16:06

To zdaje sie jest wtyczka od czujnika zuzycia klockow.pzdr.
Harry200 - Czw Gru 30, 2010 16:08

Tak ,u mnie są tam podłączone czujniki zużycia klocków hamulcowych..
DAREK 78 - Czw Gru 30, 2010 19:08

umnie tez to jest czuinik klockow
dariusz.siuchta - Czw Gru 30, 2010 19:36

Super dzięki za info, czyli mogę sobie tutaj taki czujnik domontować, czy trzeba coś dogrywać do kompa żeby ten czujnik działał ? Jak ja będe to widział, skąd będę wiedział że klocki są już kiepskie skoro mam najuboższą wersję wyświetlacza - czyli RDS dla radia data temperatura ??
marwisn - Pią Gru 31, 2010 06:21

Niestety nie będziesz wiedział. Ta informacja pokazuje się w polu wyświetlacza, którego u Ciebie nie ma.
MieHor - Pią Gru 31, 2010 10:40

Albo wymiana TID na MID załatwi problem, Choćby ten jeden przykład z niewykorzystaną złączką może świadczyć, że również do innych czujników jest już fabryczna instalacja, co by znacznie ułatwiło taką wymianę
Harry200 - Pią Gru 31, 2010 14:34

W Astrze miałem TID a sygnalizacja końca klocków działała w ten sposób że jak wciskałem hamulec to zapalała mi się lampka recznego.Może w Zośkach też coś takiego jest możliwe.??
DAREK 78 - Sob Sty 01, 2011 10:35

ja uciolem te kable od tego czuinuka poniewaz mam nowe klocki i tak wlanczal mi sie komunikat zeby wymienic
zymek - Nie Sty 02, 2011 13:33

Witam
Mam pytanie co to może być po odpaleniu pomimo że czekam aż wszystkie kontrolki zgasnął świeci sie jednocześnie abs i ESP na ok 2 sek. ??
pozdrawiam

Mihó - Nie Sty 02, 2011 14:52

zymek, ojej, z tym podpisem, to mogą Ci nie pomóc na forum Opla :P

A tak na poważnie, to sprawdź kody błędów, obstawiam, że będzie coś o niskim napięciu zasilania systemu. Błąd będzie "sporadyczny"

zymek - Nie Sty 02, 2011 15:08

ok Dzięki, hehehehe chciałem sprawdzić czy ktoś to czyta :) :) :P :P

[ Dodano: Pon Sty 03, 2011 17:46 ]
Witam
możecie mi powiedzieć o tym niskim napięciu systemu, to co trzeba będzie zrobić zeby to naprawić.
pozdr

DAREK 78 - Czw Sty 06, 2011 18:34

wymienilem wkoncu piaste czekam az sie cieplo zrobi czy zaswieci dam znac
MieHor - Czw Sty 20, 2011 17:05

Na innym forum znalazłem odnośnik do strony, na której w przystępny sposób opisano zasadę działania ESP http://www.kozak-k.net84....ialania_esp.pdf - myślę, że tekst może być przydatny również dla nas

Autorem opracowania jest Adam Stelmach, skrótu na użytek publikacji w sieci dokonał Kozak_K

DAREK 78 - Pią Sty 21, 2011 16:26

ja wymienilem piaste i jest ok to jednak bylo tym czujnikiem
wegor - Pon Lut 28, 2011 14:04
Temat postu: świeci kontrolka kontroli trakcji
Już kiedyś zgłaszałem ten problem. Wynikało z tego że to wina akumulatora- dawał niskie napięcie i wtedy zaświecała się trakcja. Wymieniłem baterię i był spokuj. Teraz jak jest zimny często zapala się kontrolką trakcji i po jakimś czasie gaśnie. Ten czas jest bardzo różny. Czy ktoś miał już taki przypadek? Proszę o pomoc. Zafira jest zagazowana.
DAREK 78 - Pon Lut 28, 2011 17:31

podlanczales auto pod kompa powinno pokazac blendy ja mialem slabe ladowanie ale to niemialo nic wspolnego

[ Dodano: Nie Mar 20, 2011 19:31 ]
ja mam chyba pecha do piast teraz prawa siadła

macieee - Nie Mar 20, 2011 21:11

Witam. dziś miałem mały problem z moją Zosią :( rano nie chciała odpalić.. jak odpaliła bo chyba godzinie kręcenia to było czarno za autem (to rozumiem jeszcze). przejechałem ją troche przedmuchać to co chwile mi się swieciał kontrolka auta z kluczykiem.. ale tylko jak "ostro" przyspieszałem ale zauwarzyłem ze mi abs przestał działaś ESP i TC też jak zaczołem testować. potem musiałem wgrać na nowo pilota. :( co mu sie może dziać. niewiem czy to do końca w tym dziale ale generalnie o układy wspomagające mi chodzi. jak z tym walczyć?? obecznie niema jak wpiąć w kompa. postaram sie kupić niedługo kabelek i jakiś programik dorwać ale narazie nie mam pomysłu :(

[ Dodano: Nie Mar 20, 2011 21:18 ]
pewnie mam milion błędów teraz :(

Harry200 - Nie Mar 20, 2011 23:03

Co do długiego kręcenia a po odpaleniu czarny dym to bym stawiał na problemy z EGR,napisałeś że ABS ESP i TC Ci nie działa,zaświeciły się kontrolki od tych układów czy po innych objawach tak sadzisz.. :?: Ale przy tylu błędach naraz to najlepiej jednak podpiąć pod kompa.Czy nie masz jakiś problemów z ładowaniem albo z akumulatorem.. :?:
vojti - Nie Mar 20, 2011 23:16

H,Łajszczak napisał/a:

...napisałeś że ABS ESP i TC Ci nie działa,zaświeciły się kontrolki od tych układów czy po innych objawach tak sadzisz.. :?: Ale przy tylu błędach naraz to najlepiej jednak podpiąć pod kompa.Czy nie masz jakiś problemów z ładowaniem albo z akumulatorem.. :?:

Też pomyślałem o ładowaniu. Mi się właśnie ABS i TC jako pierwsze się zaświeciły przy awarii alternatora a potem to już była choinka czyli wszystkie się paliły.

Harry200 - Nie Mar 20, 2011 23:23

Dlatego miedzy innymi też się pytałem o ładowanie,ale przy tylu błędach to chyba bez podpięcia pod kompa to się nie obejdzie..
macieee - Pon Mar 21, 2011 06:13

Właśnie nie. na przełomie roku wymieniałem akumulator bo byl jeszcze fabryczny. ładowanie mam ok. co do kontrolki to zadna nie świeci niby wszystko ok .. ale jak wyjechalem na jezdnie by go troszke przedmuchać to jak z nadmierną prędkością w zakręd wchodziłem to nie zaświecil sie ten trujkąt że auto w poślizgu... mimo że czułem jak zarzuca delikatnie autem.. jak sie zatrzymałem to postanowiłem sprawdzić TC i oczywiście "spalił gume" a nigdy tego sie nie dało robić. pilota wgrałem bez problemu bo go wywaliło.. no i abs nie chodzi bo hamuje z piskami.. poprostu zrobił sie z niej stary samochud bz systemów wspomagających.. w tym tyg zamówie jeszcze kabelek. kilka dni pochodze na gogah jakby coś mialo być nie tak.
DAREK 78 - Pon Mar 21, 2011 18:01

mam taki program idzie kupić razem z kablem za 100zl
Harry200 - Pon Mar 21, 2011 19:13

Bardzo dziwne jest w tym że u Ciebie nie działają te układy i nie świeci się kontrolka sygnalizująca ich błąd.Sprawdzałeś bezpiecznik 60A od ABS w komorze silnika i 10A w kabinie. :?:
macieee - Pon Mar 21, 2011 20:51

H,Łajszczak napisał/a:
Bardzo dziwne jest w tym że u Ciebie nie działają te układy i nie świeci się kontrolka sygnalizująca ich błąd.Sprawdzałeś bezpiecznik 60A od ABS w komorze silnika i 10A w kabinie. :?:

tak. wszystkie bezpieczniki są ok. sprawdzałem nawet 2 razy wszystkie miernikiem. dzień wcześniej zgubiłem zderzak na krawężniku i zastanawiam się czy to nie ma jakiegoś wpływu, ale wątpie. on po prostu spadł z zaczepu.

fidko - Pon Kwi 04, 2011 20:02

witam wszystkich sorki że pisze o moim problemie tutaj ale nie znalazłem nigdzie tematu dotyczącego mojego problemu a mianowicie palą mi się non stop kontrolki ABS i TC razem wczesiej było tak że raz znikały raz sie zapalały ale co jest najgorsze w tym to to że znikł mi ABS po prostu nie działa czy może to być przyczyna awarii pompy ABSu :? BYŁEM U mechanika i tak stwierdził z góry dziękuje za pomoc i z niecierpliwością czekam na odpowiedzi
Harry200 - Pon Kwi 04, 2011 20:18

Jak mechanik Ci to stwierdził,podłączał samochód pod jakiś komputer :?: ,jest dużo przyczyn przez które Ci się wyłączy ABS/TC,może to być jeden z dwu bezpieczników,czujniki w piastach- to najczęstsze..U Ciebie sądząc po objawach stawiałbym na czujnik w którymś kole ale najlepiej podłącz pod komputer..
speedy - Pon Kwi 04, 2011 20:29

Równie dobrze mógł strzelić jeden z czujników ABS. Jeżeli tak to wymiana czujnika tylko z piastą (koszt ok 200pln)
fidko - Wto Kwi 05, 2011 18:25

mechanik podłączył pod kompa i pokazało mu jakiś błąd ale nie był to problem czujnika abs-u. Wykasował ten błąd ale po chwili znowu kontrolki sie zapaliły i stwierdził że to pompa
Harry200 - Wto Kwi 05, 2011 18:29

Ale nie pamiętasz jaki był numer tego błędu.. :?:
dix79 - Wto Kwi 05, 2011 18:45
Temat postu: kontrolki ABS i TC
Witam wszystkich. Mam taki problem w swojej Zafirce - a mianowicie: zapalając samochód wszystko jest w porządku (kontrolki zapalają się i po chwili gasną) w chwili gdy tylko nacisnę "klakson" od razu zapalają się obie (oczywiście wówczas nie mam ABS-u) i tak cały czas, aż do ponownego uruchomienia samochodu. Słyszał ktoś może o takim czymś....???
Harry200 - Wto Kwi 05, 2011 21:30

Nie spotkałem się jeszcze z powiązaniem klakson-ABS,patrzyłem na schematy w TIS 2000 ale jedyne powiązanie to poprzez stacyjkę może być spadek napięcia na obwodzie ze stacyjki,a czy jak wyłączy Ci ABS to nie wyłącza Ci się coś jeszcze,zostaje jeszcze czy jak włączysz klakson to on trąbi :?:
dix79 - Wto Kwi 05, 2011 21:46

oprócz ABS wszystko działa jak należy.... Jest to bardzo dziwne i nie wiem nawet jak to ugryźć
Harry200 - Wto Kwi 05, 2011 21:52

Mógłbyś sprawdzić napięcie na bezpiecznikach od ABS jak naciśniesz klakson,zobacz czy za bardzo nie spada,a najlepiej podłącz się pod jakiś interface i odczytaj błedy..
fidko - Sro Kwi 06, 2011 08:02

no nie pamiętam tego błędu. Nie powiedział jaki jest
Jaymzarf - Czw Kwi 07, 2011 13:01

dix79, sprawdź napięcie ładowania akumulatora na klemach i na altku. Miałem taki objaw jak siadł mi regulator napięcia, tylko że poza użyciem klaksonu też jeszcze wpływ miało np ogrzewanie szyby, skręcenie kierownicą do oporu by pompa pobierała więcej prądu.
Zmierz napięcie przed wystąpieniem kontrolek i jak już się pojawią. Mój regulator dziwnie się uszkodził, bo do pewnego momentu podawał napięcie około 13,2V a po przekroczeniu progu obciążenia napięcie spadało do 12,4 i tak zostawało mimo wyłączenia wszelkich odbiorników. Po jego wymianie napięcie na aku oscyluje w zależności od obciążenia od 14,1 do 14,4 i problemy się skończyły.

Harry200 - Czw Kwi 07, 2011 19:47

fidko sprawdzałeś napięcie,jak spadnie Ci poniżej 11V na zasilaniu ABS to na pewno się wyłączy..
dix79 - Czw Kwi 07, 2011 22:18

Witam. Na razie nie mam czasu na to sprawdzenie-praca, praca i jeszcze raz praca. Jeżdżę tak i staram się nie używać klaksonu. Jak tylko będę miał chwilę to sprawdzę i się odewę...na razie dzięki za info. Pozdrawiam
lukaszek_0583 - Pon Maj 02, 2011 10:42
Temat postu: kontrolka abs
Dzień dobry, mam następujący problem z kontrolką abs. załączając silnik nie gaśnie kontrolka,wyłącze i załącze silnik dalej świeci, jednak po przejechaniu małego dystansu wyłączeniu i załączeniu silnika kontrolka znika. nie sprawdzałem, czy podczas świecenia działa abs. co to może być, proszę o poradę.
Dziadek13 - Pon Maj 02, 2011 17:53

Podpiąć pod komputer i podać jakie błędy tam były chodzi o nr błędów od tego należało by zacząć,bo powodów może być wiele np zaśniedziałe wtyki przy kołach do czujników ABS może też być zimny,pęknięty lut w samym sterowniku,urwany kabelek do czujników,uszkodzony czujnik ABS i wiele różnych przyczyn.
Harry200 - Pon Maj 02, 2011 18:23

Jeżeli po przejechaniu niedużego dystansu kontrolka gaśnie może być problem z napięciem akumulatora i z ładowaniem,poniżej chyba 11V ABS będzie sygnalizował błąd i się wyłączy..Sprawdź napięcie na akumulatorze jak Ci się świeci kontrolka..
lukaszek_0583 - Wto Maj 03, 2011 10:47

dzis juz wogóle nie gasnie, do tego nia dziala predkosciomierz :(
DAREK 78 - Sro Maj 11, 2011 20:53

masz piaste lewą do wymiany
Harry200 - Czw Maj 12, 2011 07:45

Tak jak napisał DAREK 78 czujnik w piaście do wymiany a że nie ma w sprzedaży samych czujników to cała piasta,
lukaszek_0583 - Nie Maj 15, 2011 09:22

H,Łajszczak napisał/a:
Tak jak napisał DAREK 78 czujnik w piaście do wymiany a że nie ma w sprzedaży samych czujników to cała piasta,

a dziś juz znów działa prędkościomierz i abs gaśnie. podjade na kompa, tylko powiedzcie mi czy na kompie bedzie szło stwierdzić, czy np. nie jest to wina słabego styku? bo np. jade i mi wskazówka lata niekiedy tak jakby słaby styk był, po chwili latania wszystko wydaje się być ok.

Harry200 - Nie Maj 15, 2011 12:28

Na komputerze ciężko to będzie stwierdzić,sprawdź styki we wtyczce prze czujniku koła,oczyść i zobacz czy przewody są nie uszkodzone,były już takie przypadki na forum że przewody były poprzecierane....
lukaszek_0583 - Nie Maj 29, 2011 22:34
Temat postu: sterownik abs
czesc, mam pytanko,gdzie znajduje się sterownik abs do którego dochodzą sygnały z 4 czujników abs? muszę sprawdzić ciągłość przewodów i nie wiem skąd bądź też dokąd idą, pomóżcie
Harry200 - Pon Maj 30, 2011 11:47

Sterownik od ABS jest zintegrowany z pompą ABS i znajduje się obok pompy hamulcowej..
lukaszek_0583 - Czw Cze 02, 2011 16:23

cześć wszystkim. wczoraj wymieniłem piastę i fajnie, prędkościomierz zaczął chodzić, lampka abs też zgasła, niestety miałem pękniętą gume orzegubu, więc dziś dałem to do roboty mechanikowi. zrobił co miał (wymienił gumę) jednak po wizycie znów mi pokazuje lampke abs aż do ponownego zatrzymania i odpalenia samochodu, czy potrzeba skasować kod błędu abs czy cosik jest nie tak?? bo już sie wkur...m
Harry200 - Czw Cze 02, 2011 16:53

A błędy komputerem odczytywałeś,czy gumę wymieniał na tym samym kole co był wymieniany czujnik i czy jak wyskakuje błąd to prędkościomierz działa.. :?:
lukaszek_0583 - Czw Cze 02, 2011 18:47

H,Łajszczak napisał/a:
A błędy komputerem odczytywałeś,czy gumę wymieniał na tym samym kole co był wymieniany czujnik i czy jak wyskakuje błąd to prędkościomierz działa.. :?:

guma była wymieniana na tym samym kole co piasta

Harry200 - Czw Cze 02, 2011 19:21

A jak błąd wyskakuje to obrotomierz się wyłącza :?:
lukaszek_0583 - Czw Cze 02, 2011 21:09

H,Łajszczak napisał/a:
A jak błąd wyskakuje to obrotomierz się wyłącza :?:

nie.teraz jechałem do garażu to nawet nie musze włączać silnika, tylko nie gaśnie po 1-szym przekręceniu w pozycje 2 tylko musze 2 razy przekręcić i już gaśnie. już mnie to wkur..a. ciekawe co ma guma przegubu do abs-u. wtyczka prawidłowo włożona. masakra kurde.

Harry200 - Czw Cze 02, 2011 21:27

Bez odczytania błędu na kompie się nie obejdzie,czujnik abs wciskany jest na zatrzaski może przy wymianie gumy mechanik pociągnął za czujnik i on nie jest dobrze osadzony na piaście..
lukaszek_0583 - Nie Cze 05, 2011 20:00

H,Łajszczak napisał/a:
Bez odczytania błędu na kompie się nie obejdzie,czujnik abs wciskany jest na zatrzaski może przy wymianie gumy mechanik pociągnął za czujnik i on nie jest dobrze osadzony na piaście..

błędy oczytane , przerwa w sygnale abs prawy przód, czyli to samo co miałem tylko w drugim kole, zachodzi więc pytanie , czy trzeba parami wymieniac czy jak? po przekreceniu 2 razy stacyjki lampka nie swieci i abs działa, prawy abs pokazuje 1,9 kohm, a nowy wymieniony 1,6 kohm. już nie wiem co poradzic, przeciez nie wymienie działającego czujnika.

Harry200 - Nie Cze 05, 2011 20:27

Spróbuj przeczyścić wtyczkę i gniazdo przy czujniku,wygląda to na niekontakt na złączach..
lukaszek_0583 - Nie Cze 05, 2011 21:24

H,Łajszczak napisał/a:
Spróbuj przeczyścić wtyczkę i gniazdo przy czujniku,wygląda to na niekontakt na złączach..

wczoraj czysciłem, nic nie pomogło. a jak sie ma abs do ładowania akumulatora? jak podpialem pod kompa to napiecie ladowania wynosilo 13,85 V(na klemach miernikiem 14,15V)? kiedys cos czytalem ze niby lampka abs moze swiadczyc o slabym aku.

Harry200 - Nie Cze 05, 2011 21:27

Ale to dopiero o ile się nie mylę jak napięcie na akumulatorze jest coś około 11.5V no i wtedy nie miałbyś błędu o czujniku koła..
lukaszek_0583 - Nie Cze 05, 2011 22:09

H,Łajszczak napisał/a:
Ale to dopiero o ile się nie mylę jak napięcie na akumulatorze jest coś około 11.5V no i wtedy nie miałbyś błędu o czujniku koła..

no to juz nie wiem, nie kali sie wymieniac drugiej strony, jak myślicie?

Harry200 - Pon Cze 06, 2011 07:44

Czy tą rezystancję czujnika mierzyłeś bezpośrednio na wtyczce przy kole,ja mam w domu stary czujnik to po południu zmierzę jaką ja mam..
lukaszek_0583 - Pon Cze 06, 2011 08:33

H,Łajszczak napisał/a:
Czy tą rezystancję czujnika mierzyłeś bezpośrednio na wtyczce przy kole,ja mam w domu stary czujnik to po południu zmierzę jaką ja mam..

tak, zdjąłem koło i zmierzylem na piaście bezpośrednio.

emjot - Pon Cze 27, 2011 23:05

A ja mam pytanie do tych, co wymieniali samodzielnie:

Czy jest gdzieś jakiś manual / opis wymiany? W jakie narzędzia trzeba się uzbroić i na co zwrócić uwagę?

Mam kombinację różnych objawów opisanych w tym wątku. Już w zeszłe wakacje coś tam się działo, objawy znikły, ale od ok. 2 tygodniu wszystkie powróciły ze zdwojoną siłą. Pryskanie kontaktem nie pomogło, nie widać nigdzie przetartych ani nawet naruszonych kabli. Czyli - wymiana.

lukaszek_0583 - Wto Cze 28, 2011 17:01

cześć Wam, w moim aucie cały czas świecił wskaźnik ABS bylem na kompie i wyszedl prawy przód. teraz w czasie ulew i deszczów niespodziewanie lampka zgasła. Czy to świadczy o uszkodzeniu kabla? jeśli tak, to powiedzcie którędy biegnie kabel z tego prawego ABS.
waldik782 - Wto Lip 05, 2011 20:17

u mnie te cyrki z abs i tc skonczyly sie po naladowaniu aku,bylo o tym juz kiedys na forum,malo tego u mnie zapalalo sie po nacisnieciu klaksona tez.Juz mialem runac na piaste bo na kompie wywalalo prawa strone a tu nagle gdzies na forum znalazlem tego posta o aku.Zrobilem dluzsza trase i spokoj bo sie doladowal.
Dziadek13 - Wto Lip 05, 2011 21:10

Sprawdź wtyk do piasty do ABS tam lubi sie luzować lub zaśniedzieć.

lukaszek_0583 - Sro Lip 06, 2011 20:17

waldik782 napisał/a:
u mnie te cyrki z abs i tc skonczyly sie po naladowaniu aku,bylo o tym juz kiedys na forum,malo tego u mnie zapalalo sie po nacisnieciu klaksona tez.Juz mialem runac na piaste bo na kompie wywalalo prawa strone a tu nagle gdzies na forum znalazlem tego posta o aku.Zrobilem dluzsza trase i spokoj bo sie doladowal.

akumulator nowy, ładowanie na poziomie 14,2V

Harry200 - Sro Lip 06, 2011 20:28

lukaszek_0583 napisał/a:
którędy biegnie kabel z tego prawego ABS.
Wtyczka i gniazdo do czujnika ABS zamocowane są do dolnej części amortyzatora,obok jest wtyczka do czujnika zużycia klocków hamulcowych..
emjot - Nie Lip 10, 2011 16:24

Dziadek13 napisał/a:
Sprawdź wtyk do piasty do ABS tam lubi sie luzować lub zaśniedzieć.
[url=http://img232.images....th.jpg]Obrazek[/URL]

Chodzi o tą wtyczkę przy samej piaście, czy też tą przyczepioną do dolnej części amortyzatora?

BTW - jaki jest gwint na który jest przykręcona piasta - odkręcam w lewo, czy w prawo?

Harry200 - Pon Lip 11, 2011 16:25

Chodzi o wtyczkę przymocowaną do dolnej części amortyzatora,przy piaście przedniej nie ma już wtyczki,nakrętka półosi odkręca się w lewo..
wojtasek - Sro Lip 20, 2011 15:36

Witam, i ja zapytam tutaj o radę - mianowicie zapaliła mi się kontrolka od ESP oraz ikonka chcek engine wywaliło jakieś błędy U2104 U2105 U2108 coś że nie ma łączności pomiędzy ABS a TC czy ESP. Posprawdzałem wszystkie kabelki w nadkolach i wtyczki przy kołach. siedzą mocno, są czyste w środku. Błędu nie idzie skasować. Auto jeździ- czasami potrafi delikatnie zejść (przygasnąć) z obrotów przy krzyżowce gdy hamuje. Nie wiem gdzie szukać i proszę o jakieś sugestię może tez namiary na jakiegoś dobreeego magika od elektryki - elektroniki samochodowej w Poznaniu lub okolicach . dziękuję
emjot - Nie Lip 24, 2011 22:49

Piasta wymieniona, odpowiednia przedłużka i bez problemu poszło. Półośkę ruszyłem ściągaczem, trochę się namęczyłem ze śrubami trzymającymi piastę (najgorsza ta pod zwrotnicą), ale poszło. I 300 pln w kieszeni (tyle ojcu policzyli za wymianę).
ABS i ESP nie świeci, prędkościomierz działa bez szaleństw, zacięć itp. Oby tak dalej :-D

spider - Pon Sie 01, 2011 19:22
Temat postu: da sie jakos całkiem wyłaczyc TC ?
witam ma pytanko da sie jakos całkiem wyłączyć kontrole trakcji jest jakis bezpiecznik czy cos zeby ja całkiem wyłączyć -swieci mi sie zoska mi przerywa tak jakby tc samo sie właczało kiedy chciało i odcinało zapłon jak ja wyłączę to sprawdzę czy to napewno to ?pozdrawiam
wojtasek - Czw Sie 04, 2011 21:39

rozumiem że nikt nie miał podobnych błędów i nie potrafi mi nic na ten temat powiedzieć ?
Anony Mous - Czw Sie 25, 2011 13:43

No to i mnie dopadło to schorzenie :(

Od kilku dni zaczął mi się zaświecać ABS i TC, zauważyłem również że najczęściej po odpaleniu zaczyna mrugać TC i wskazówka prędkościomierza dźwiga się na 1-20 km/h.
Dzisiaj odczytałem błędy no i moim oczom ukazał się błąd:

C0035 - Otwarty obwód sensora koła przednie lewe
(04) - Nie występuje

Ma ktoś jakiś pomysł? A może odrazu zbierać kasę na nową piastę? :/

Harry200 - Czw Sie 25, 2011 14:01

Jeszcze możesz spróbować przeczyścić styki we wtyczce i gnieździe czujnika ale chyba raczej musisz organizować nową piastę z czujnikiem.. ;)
Anony Mous - Czw Sie 25, 2011 14:20

No właśnie teraz się wybieram aby zobaczyć w jakiej kondycji jest kabel oraz przeczyszczę styki.

Ale to się nazywa złośliwość rzeczy martwych, zaczyna mi szumieć prawa piasta to lewa się spipczyła wcześniej wrrr. Ale i tak planowałem wymianę dwóch :| .

Teraz tylko muszę poszperać jaką piastę wybrać, myślę że wybiorę taką z średniej półki.

Harry200 - Czw Sie 25, 2011 21:59

Oszczędnościowo można wymienić prawa piastę a czujnik ze starej na lewą stronę..
Grzesiek - Pią Sie 26, 2011 16:08

U mnie mam guzik to wlanczania i wylanczania TC ale nie wiem jak to dziala. Jak go wlacze to caly czas sie swieci kontrolka, nic nie mruga. Nie wiem czy mam ESP ...

Pomoze ktos ...

Harry200 - Pią Sie 26, 2011 18:02

Niektóre Zośki mają wyłącznik TC i wtedy jak napisałeś świeci się kontrolka i nie masz wtedy kontroli trakcji.
Anony Mous - Pią Sie 26, 2011 19:52

Grzesiek, wyłącznik staje się bardzo użyteczny np. jak chcesz szybko wystartować z świateł czy wyjechać z jakieś bocznej drogi na bardzo ruchliwą. :mrgreen:
Grzesiek - Pią Sie 26, 2011 20:25

Dzieki za info. Przy najblizszej okazji sprawdze :) (jak czyt. jesli snieg tutaj spadnie) :) Czy kazda zoska ma ESP??
wojtasek - Pią Sie 26, 2011 20:40

jeśli chcesz sprawdzić czy masz esp to otwórz maskę zlokalizuj pompę abs i jeśli masz esp to przy pompie musisz mieć 2 przewody czytaj rurki elastyczne w takim metalowym oplocie.
Dziadek13 - Pią Sie 26, 2011 20:58

Grzesiek napisał/a:
Nie wiem czy mam ESP ...
Pomoze ktos ...

Np tu zobacz http://www.langzeittest.d...technik/esp.php

Grzesiek - Pią Sie 26, 2011 21:01

Chyba jednak nie mam :(

wojtasek - Pią Sie 26, 2011 21:27

no nie za bardzo o to chodziło to są zwykłe rurki od pompy absu a chodzi o coś takiego

Grzesiek - Pią Sie 26, 2011 21:32

No wlasnie, wiec pewnie nie mam :(
Harry200 - Sob Sie 27, 2011 17:38

Tak u Ciebie jest tylko ABS z TC..
Anony Mous - Czw Wrz 08, 2011 09:08
Temat postu: Kontrolki ABS i ESP świecą po uruchomieniu silnika
Nie wiem o co chodzi. Po odpaleniu auta ( po dłuższym postoju np. kilka godzin ) świecą się kontrolki ABS i ESP i nie gasną w trakcie jazdy. Zatrzymuję się , wyłączam silnik i uruchamiam ponownie, i gasą. Wystarczy również wyłączyć silnik zaraz po pierwszym uruchomieniu i ponownie odpalić, i gasną. Co to może być????? :roll:
MieHor - Czw Wrz 08, 2011 09:11

Sprawdź przede wszystkim alternator oraz stan akumulatora
Anony Mous - Czw Wrz 08, 2011 09:23

Akumulator jest ok, kręci jak oszalały i nie ma problemów z uruchamianiem silnika, więc skoro akumulator jest właściwie naładowany tzn., że alternator ładuje :)
aleks27 - Czw Wrz 08, 2011 09:30

sprawdz sobie z pelnym obciazeniem czy dobrze ci laduje alternator,u mnie aku byl za stary i nieprzyjmowal juz tyle pradu z altka,tyle ze u mnie kontrolka abs lekko żarzyła
Harry200 - Czw Wrz 08, 2011 11:17

Ja też bym stawiał na za niskie napięcie po odpaleniu samochodu,ABS wyłacza się chyba poniżej 11V,błedów nie odczytywałeś. :?:
Anony Mous - Czw Wrz 08, 2011 11:46

Nie wyskoczyły żadne błędy. Po przegazowaniu również nie gasną. Jedynie po zgaszeniu i ponownym uruchomieniu silnika :?:
Harry200 - Czw Wrz 08, 2011 12:18

Dziwne,jak kontrolki nie gasną to znaczy że bład w zakładce ABS TC jest a on sam się od razu nie kasuje..
darkp1 - Czw Wrz 08, 2011 19:24

U mnie dokładnie ta sama sytuacja, też stawiam na akumulator.
Anony Mous - Czw Wrz 08, 2011 19:29

darkp1, miałeś taką sytuacje czy masz nadal?
MieHor - Czw Wrz 08, 2011 19:34

Miałem ten problem w ZA i była to pierwsza oznaka umierającego akumulatora, po wymianie na nowy problem zniknął
firek - Czw Wrz 08, 2011 19:41

krasnal, pierwszy z objawów kończącego się aku. Przy rozruchu napięcie w instalacji spada do około 10 V a dla układu ABS i ASP jest to znak że nie ma dla niego odpowiednich warunków do normalnej pracy i stąd zapalenie kontrolek. Ewentualnie posprawdzałbym bym jeszcze masy w aucie tzn przejścia pomiędzy aku a silnikiem i nadwoziem. Pozdrawiam
Anony Mous - Czw Wrz 08, 2011 19:52

firek napisał/a:
Przy rozruchu napięcie w instalacji spada do około 10 V a dla układu ABS i ASP jest to znak że nie ma dla niego odpowiednich warunków do normalnej pracy i stąd zapalenie kontrolek.

To dlaczego po ponownym uruchomieniu silnika ( za kilka sekund ) wszystko jest ok?

MieHor - Czw Wrz 08, 2011 20:17

Przecież to proste jak pół metra sznurka w kieszeni - po rozruchu zaczyna pracować alternator i to on powoduje, że napięcie z niego jest większe niż z samego akumulatora, przy ponownym uruchomieniu ten chwilowy impuls z alternatora jest już wystarczający, by pobudzić akumulator do wydajniejszej pracy.
Od pierwszego postu wszyscy nakierowują Ciebie na rozwiązanie a Ty nie chcesz przyjąć go do wiadomości

Anony Mous - Czw Wrz 08, 2011 20:49

Dzieki za rady. W przyszłym tygodniu będę miał więcej czasu to sprawdzę stan akumulatora i prąd ładowania alternatora i oczywiście dam znać co wyszło.

[ Dodano: Pią Wrz 09, 2011 14:48 ]
Znalazłem trochę czasu dzisiaj i sprawdziłem.
Oto wyniki:
- prąd ładowania z obciążeniem (światła, radio) = 13,87 - 13,90
- akumulator stan naładowania 12,57 i przy obciążeniu voltomierzem zbocznikowanym
60-100Ah trzyma prąd do 10,5V.
- doładowuje obecnie akumulator ( bo trochę go rozładowałem podczas pomiarów ) i zobaczymy co będzie

[ Dodano: Pią Wrz 09, 2011 17:44 ]
Po doładowaniu akumulator 13,25 V i niestety dalej to samo

darkp1 - Pią Wrz 09, 2011 20:14

Mam tą przypadłość dalej, przy włączonym zapłonie kontrolki świeca, po zapaleniu auta też. Dopiero ponowne zapalenie gasi je. Mam w planach wymianę akumulatora, myślę że problem zniknie.
boogoo - Pią Wrz 09, 2011 20:31

A wskaźnik prędkości stoi na zero?U mnie się podnosił i to pewnie piasta dokonuje żywota.
darkp1 - Pią Wrz 09, 2011 23:37

boogoo, wskaźnik prędkości działa prawidłowo, przy włączonym zapłonie stoi na 0 ;)
Anony Mous - Sob Wrz 10, 2011 07:44

U mnie też wskazówka lekko sie podnosi na uruchomionym silniku, a auto stoi w miejscu.

Dodatkowo po tych wszystkich zabiegach z ładowaniem akumulatora, kontrolach, itp. coś się stało z radiem. Przedtem było po kluczyku, a teraz działa nawet po wyjęciu kluczyka co nie jest dla mnie zbyt korzystne bo zapominam go wyłaczyć. Akumulator doładowywałem nie rozłączając przewodów, tak jak jest zamontowany w aucie. Co mogę zrobić aby radio było znów po kluczyku?????

[ Dodano: Nie Wrz 11, 2011 19:54 ]
Nikt nie wie co się mogło stać?????

rapid24 - Nie Wrz 11, 2011 20:35

stacyjka odbija???
Harry200 - Nie Wrz 11, 2011 20:51

A czy jak włączysz kluczyk to radio Ci się samo włącza czy musisz go włączyć przełącznikiem,na stronie 21 instrukcji jest opis jak włączać i wyłączać funkcję uruchamiania radia..
Anony Mous - Pon Wrz 12, 2011 06:57

Radio się nie włącza, a na 21 stronie mojej instrukcji samochodu nic takiego nie ma :(
Harry200 - Pon Wrz 12, 2011 08:25

Jakie masz radio,jeżeli CDR500 to na 21 stronie instrukcji radia ,nie samochodu.Jeżeli nie masz instrukcji radia to podaj e-mail na PW to Ci ją prześlę...
Anony Mous - Pon Wrz 12, 2011 08:30

Niestety ale nie posiadam instrukcji radia :(
Harry200 - Pon Wrz 12, 2011 08:35

Ale masz CDR 500 :?: Daj adres na PW to Ci go wyślę..
Anony Mous - Pon Wrz 12, 2011 08:44

Mam CDR500, znalazłem instrukcję, zrobiłem zgodnie ze str. 21 i niestety nie pomogło. :cry:

[ Dodano: Pon Wrz 12, 2011 10:04 ]
Wróciłem od elektryka.
Radio - spalony bezpiecznik - juz działa po kluczyku.
Kontrolki - zaczyna szwankować jedna piasta. Sprawa prądu jest ok.

jacek78 - Sob Paź 01, 2011 20:17

Witam,
Nic w tym temacie nie mogę znaleźć być może nikt nie miał takiego śmiesznego problemu jeśli chodzi o kontrolkę ABS.

ABS mam sprawny nieraz podczas uruchomienia auta po prostu nie gaśnie, ABS działa mogę tak przejechać 200km i będzie się świecić. Ale np. zatrzymam się na parkingu i zgaszę samochód potem oczywiście uruchomienie i kontrolka się już nie świeci i również ABS działa.
Ale ten motyw jest najlepszy jadę normalnie i nagle ktoś mi zajeżdża drogę no to ja na klakson i co??????????? kontrolka ABS się zapala i już tak się świeci przez całą drogę do zgaszenia silnika - ABS działa. Podpinałem się pod kompa ale nic nie pokazuje czyli nie zapisuje żadnego błędu. Może trzeba się poświęcić i kiedyś po prostu podpiąć się pod kompa i wymusić jej zapalenie (nacisnąć klakson) :D
Rozmawiałem z jednym znajomym mechanikiem że to może być jakieś przepięcie na jakichś bezpiecznikach gdzieś na ścianie grodziowej nie wiem o co mu chodziło a auta mu nie dawałem bo jeszcze coś rozgrzebie i będzie klops zresztą sam nie był pewny co to może być.
Może ktoś z was jest wstanie mi pomóc.
Bo chciałby moją Zosię sprzedać a niezły klops będzie jak kupiec naciśnie klakson a tu zong w postaci kontrolki ABS i zacznie wymyślać żeby mu obniżyć cenę bo nie ma hamulców.

darkp1 - Sob Paź 01, 2011 20:31

jacek78, był ten problem opisywany. Sprawdź stan akumulatora i jakie napięcie ładowania masz.
jacek78 - Sob Paź 01, 2011 20:54

Jeśli chodzi o akumulator to właśnie wymieniłem na nowy dokładnie tydzień temu ale powiem szczerze napięcia ładowania nie sprawdzałem.
Być może z tym ładowaniem coś u mnie nie tak w końcu moja benzynka ma stuknięte 243 300 km a to przebieg za który nie daję głowy ale sam zrobiłem moją Zosią ponad 120 000 km ale przy alternatorze nic nie robiłem.

Harry200 - Sob Paź 01, 2011 21:54

Dziwne że nie masz błędów w pamięci modułu ABS skoro lampka się zapala ,czym ten bład odczytywałeś.. :?:
oki - Sob Paź 01, 2011 22:02

Jesli napięcia masz OK, to może masz zaśniedziałe złącze pompy ABSu lub niekontakty na elektronice pompy.
jacek78 - Sob Paź 01, 2011 22:19

Napięć nie sprawdzałem ale sprawdzę i sprawdzę te styki przy pompie.

[ Dodano: Nie Paź 02, 2011 00:31 ]
H,Łajszczak Błędy sprawdzałem programem AutoScanner OPEL Lite. Bo tylko ten program udało mi się skonfigurować z moim przewodem OBD2 i laptopem. Bo mam jeszcze OPEL TECH 2 ale z chiny ludowe nie mogę się połączyć z samochodem.[/b]

Harry200 - Nie Paź 02, 2011 08:11

Nie pamiętam dokładnie ale czy AutoScanner OPEL Lite. nie jest tylko do silnika,w wersji którą mam nie ma możliwości wyboru innych podzespołów..
jacek78 - Nie Paź 02, 2011 08:40

Powiem że akurat w tej wersji co ja mam ma dostęp do wszystkiego łącznie z radiem, klimatyzacją i innymi parametrami.
Ale byłem też w warsztacie - niby znajomy - i tam też nie wyszedł żaden błąd jeśli chodzi o ABS.
No ale dlaczego zawsze się zapala podczas naciśnięcia klaksonu czyżby rzeczywiście chodzi tu o spadek napięcia i wtedy się zapala ta kontrolka - muszę to sprawdzić to napiszę jakie mam te napięcia.

Harry200 - Nie Paź 02, 2011 10:34

Nie wiem czy to tylko sam spadek napięcia,jeżeli tak to i po rozruchu powinieneś to mieć,rozrusznik bierze dużo więcej prądu niż klakson..Czy na postoju przy włączonym silniku też wyskakuje Ci błąd ABS jak wciśniesz klakson czy tylko w czasie jazdy.. :?:
jacek78 - Nie Paź 02, 2011 18:36

Po rozruchu też się świeci nieraz a jeśli zgaśnie po rozruchu to na postoju przy pracyjącym silniku po naciśnięciu klaksonu się zapala.
Ale mam też tak że np. po rozruchu zgaśnie i jest ok ujadę kawałek zapali się i świeci się tak do zgaszenia silnika.
Zauważyłem również taki przypadek że nie gaśnie po uruchomieniu silnika ale po przejechaniu pewnego dystansu gaśnie i jest wszystko ok.
Powiem jeszcze tak że nasila mi się ta huśtawka z tą kontrolką ABS w czasie wiosny zimy i jesieni czyli jak jest wilgotne powietrze, natomiast w lato mam w zasadzie spokój.

Niezła jazda z tym moim ABSem :D

[ Dodano: Nie Paź 02, 2011 18:38 ]
A tego napięcia jeszcze nie sprawdzałem bo nie mam miernika. A z kompem w niedzielę nie będę się świecił pod blokiem :lol:

Harry200 - Nie Paź 02, 2011 19:13

Bo jeżeli ten błąd możesz wygenerować na postoju przy pracującym silniku, to trzeba bedzie podłaczyć kompa i nacisnąc klakson ,wtedy aktywny bład powinien dać się odczytać.Nasilanie się problemów w czasie zwiększonej wilgotności może świadczyć o słabym kontakcie tak jak napisał oki
jacek78 - Sro Paź 05, 2011 10:55

Więc sprawdziłem napięcia:
12,1 V - na akumulatorze przy zgaszonym silniku
8,3 V - do tylu spada podczas uruchamiania
14,1 - 14,2 V - przy uruchomionym silniku bez obciążenia
13,8 V - włączone światła, radio, halogeny
13,6 V - włączone światła, radio, halogeny i światła drogowe (długie)
Więc chyba napięcia są ok. Przynajmniej tak mi się wydaje bo elektronikiem ani elektrykiem nie jestem.

Natomiast udało mi się wygenerować błąd i wyskoczyło coś takiego:
C0040 - Front Right Wheel Sensor Open Circuit

Co o tym sądzicie.

[ Dodano: Sro Paź 05, 2011 11:12 ]
Pewnie czujnik ABS w piaście w prawym kole :/ . Coś takiego wyczytałem na forum z jednym z postów.

Anony Mous - Sro Paź 05, 2011 12:12

Albo piasta prawego koła przód. Mam taki sam problem tylko u mnie świeci się jeszcze kontrolka ESP i mechanik w ASO powiedział, że to piasta. Jeszcze nie wymieniłem bo czekam na kasę.
Harry200 - Sro Paź 05, 2011 12:15

Według błędu to pojawia Ci się przerwa w obwodzie czujnika prawego przedniego koła,sprawdź wtyczkę od tego czujnika bo jeżeli nasil Ci sie w wilgotne dni to może być niekontakt tylko..Samego czujnika nie kupisz gdyż występuję tylko z łożyskami,chyba że używka..
jacek78 - Sro Paź 05, 2011 18:29

Dzięki za pomoc :piwo: .
Ale mam jeszcze pytanko jak się dobrać do tego czujnika przy tej prawej piaście, a raczej to tej wtyczki :shock: można gdzieś to zobaczyć na zdjęciu?

Harry200 - Sro Paź 05, 2011 19:43

Na rysunku zaznaczona na czerwono wtyczka czujnika prędkości koła przedniego prawego, jedna do czujnika ABS a z druga strony do czujnika zużycia okładzin ciernych...

jacek78 - Sro Paź 05, 2011 20:07

Wielkie dzięki :piwo: za wszelką pomoc.
Przejrzę te wtyczki i mam nadzieję że to pomoże, a jak nie to będę się zastanawiał skąd wziąć kaskę na nówkę sztukę :lol:

Grzesiek - Sro Paź 05, 2011 20:24

Tak to mniej wiecej wyglada ..

Olin - Sro Paź 12, 2011 05:20
Temat postu: Kontrolka ABS
Witam.
Pierwszy raz piszę na tym forum. Chodzi o nie gasnącą przy pierwszym zapaleniu silnika kontrolkę ABS. Gaśnie ona dopiero przy drugim uruchomieniu silnika. Co jest przyczyną tej usterki ?

Harry200 - Sro Paź 12, 2011 06:57

Jakie masz napięcie na akumulatorze,jak za niskie to ABS nie załączy się,czy musisz ruszyć samochodem żeby zgasła czy wystarczy wyłączyć i ponownie odpalić...
Olin - Sro Paź 12, 2011 07:14

Akumulator mam nowy, nie wiem jakie jest na nim napięcie. Nie muszę ruszyć autem. Nawet nie muszę odpalać silnika. Wystarczy że drugi raz przekręcę kluczyk w pozycje "2" i kontrolka gaśnie.
darkp1 - Sro Paź 12, 2011 22:16

Olin, mam dokładnie to samo. Podejrzewam słabe ładowanie, tzn, zużyty akumulator który nie "odbiera" już prądu. Po wymianie, która nastąpi, za myślę że nie długi czas, dam znać o skutkach.

[ Dodano: Sro Paź 19, 2011 19:46 ]
Wymiana akumulatora nie pomogła, kontrolki nadal świecą, wywala bład lewej piasty na komp.. Prędkościomierz działa ok.

siewicz - Nie Paź 23, 2011 19:41
Temat postu: ESP
Witam czy wszystkie zafiry miały seryjne ESP rok 2004 mi chodzi
stapaw - Nie Paź 23, 2011 19:43
Temat postu: Re: ESP
siewicz napisał/a:
Witam czy wszystkie zafiry miały seryjne ESP rok 2004 mi chodzi

Witam.Niestety nie wszystkie.Opcja za dopłatą.Pozdrawiam

siewicz - Nie Paź 23, 2011 19:45

Powiedz mi jeszcze gdzie i jak to sprawdzic?
stapaw - Nie Paź 23, 2011 19:51

siewicz napisał/a:
Powiedz mi jeszcze gdzie i jak to sprawdzic?

Najlepiej rozkodować VIN n.p. w tym temacie.

Harry200 - Nie Paź 23, 2011 19:55

W tym poście http://www.zafiraklub.pl/...der=asc&start=0 są zdjęcia na początku po których łatwo rozpoznać obecność ESP..
marwisn - Nie Paź 23, 2011 20:25

darkp1 napisał/a:
Olin, mam dokładnie to samo. Podejrzewam słabe ładowanie, tzn, zużyty akumulator który nie "odbiera" już prądu. Po wymianie, która nastąpi, za myślę że nie długi czas, dam znać o skutkach.

[ Dodano: Sro Paź 19, 2011 19:46 ]
Wymiana akumulatora nie pomogła, kontrolki nadal świecą, wywala bład lewej piasty na komp.. Prędkościomierz działa ok.

Miałem dokładnie ten sam problem. Musisz szykować kase na nową piastę :( .

darkp1 - Pon Paź 24, 2011 22:57

marwisn, to mnie nie pocieszyłeś. Ale zauważyłem że nawet przy drugim przekręceniu kluczyka kontrolki nie gasną, a po zapaleniu auta, zgaszeniu i włączeniu zapłonu już nie świecą. Poza tym zastanawiają mnie napięcia, na wyłączonym zapłonie, 11.9V, na włączonym 11.2V, przy odpalonym silniku bez obciążenia 14V, z włączonymi światłami, ogrzewaniem tylnej szyby, klimą 13.8V. Czy napięcia są prawidłowe?
Harry200 - Wto Paź 25, 2011 07:46

Trochę za niskie masz te napięcia na akumulatorze bez włączonego silnika,ale to zależy jak długie odcinki robisz pomiędzy poszczególnymi rozruchami silnika..
darkp1 - Wto Paź 25, 2011 21:27

H,Łajszczak, no właśnie w czasie mierzenia raczej niewielkie, generalnie auto przez parę dni było parę razy odpalane a nie jeżdżone, może przez to. Ale skoro tak, to to nie wina napięć, bo i po długich trasach się tak dzieje.
tomuch4 - Nie Paź 30, 2011 20:31
Temat postu: problem z ABS-em
witam jakiś czas temu zaczeło mi wyć łożysko koło przednie lewe po jakimś czsie zaczął mi sie zapalać na konsoli ABS najczęściej po wjechaniu w jakąś dziurę. Po wymianie piasty ABS pali się cały czas a wiadomo jak się pali ABS to ABS-u niema. Proszę o radę co mogło zawieść wiadomo zbliża się zima przydał by się dobry hamulec.
Woytas - Nie Paź 30, 2011 20:50

sprawdź czy wtyczka od ABS jest właściwie podpięta. Może to też być wina "walniętej" wtyczki w nowej piaście
Harry200 - Nie Paź 30, 2011 20:55

A predkościomierz działa Ci prawidłowo, bo jak winna świecenia kontrolki jest lewa piasta to ona odpowiada też za predkościomierz..
tomuch4 - Pon Paź 31, 2011 14:53

prędkościomierz działa bez zarzutu
Harry200 - Pon Paź 31, 2011 18:09

To znaczy że lewa piasta jest od,sprawdź połączenie prawej a najlepiej odczytaj gdzieś błędy.Czy ta kontrolka świeci się od razu po przekręceniu kluczyka i nie gaśnie,czy zapala się dopiero jak ruszysz.. :?:
tomuch4 - Wto Lis 01, 2011 20:57

kontrolka pali się przy przekręceniu kluczyka i nie gaśnie włogule mechanik jak mi zmieniał piaste twierdził iż podłączał go pod komputer i stwierdził brak przejścia kazał mijechać do elektryka :)
Harry200 - Wto Lis 01, 2011 21:07

To dziwne że mechanik tak stwierdził skoro obrotomierz działa Ci poprawnie,,W tym przypadku pozostaje Ci tylko podłączyć pod komputer i odczytać numer błędu..
skibimac - Pon Paź 14, 2013 10:07
Temat postu: Problem z kontrolkami i dzialaniem abs i tc
Witam, mam taki problem, od jakiegos czasu swieca sie kontrolki jak w temacie, czasami zaraz po odpaleniu czasami podczas jazdy (jakis czas temu wymienialem klocki z tylu ale trudno powiedzec czy to sie zaczelo po wymianie). I teraz, gdy kontrolki sie nie swieca to pod koniec hamowania przed calkowitym zatrzymaniem slychac dosc glosne brzeczenie, a gdy sie swieca hamuje normalnie ale abs nie dziala. co moze byc przyczyna?
wojtasek - Pon Paź 14, 2013 10:54

a po podłączeniu do kompa jaki masz nr błędu? obstawiam na walnięty czujnik w prawym kole ( prawe bo nie piszesz że z prędkościomierzem coś się dzieje)
Timix - Pon Sty 13, 2014 15:40

Witam. Koledzy mam Zosię 1.8 16v z 2003r 180tyś km. Ostatnio zaświeciła mi się kontrolka ESP i serwis -auto z kluczem, po podpięciu kompa (op-com) wykazuje dwa błędy:

U2108 - CAN-BUS - brak komunikacji z ABS/TC

U2104 - CAN-BUS - kasowanie przekroczenia licznika

Jak ma chęci to zgasną i jest spokój kilka km , a jak nie to się oświecą , servis okresowo ESP częsciej. Za pierwszym razem wystąpiło coś takiego jak stałem pod domem na zapalonym silniku .
Przy ostrym hamowaniu ABS dział poprawnie , podczas szybkiego ruszania koła buksują gdy świeci ESP ( czyli nie działa wcześniej ograniczał buksowanie ) . Mam ja ponad 3 lata nigdy nie było problemów no cuż życie . Hmm co ją może bolec chłopaki . Aku raczej dobre kręci bez problemowo Prędkościomierz i obrotomierz działają prawidłowo . Jest może jakiś przekaźnik , bezpiecznik od tego ESP ? Gdzie jest umiejscowiony moduł od ESP ? (wtyczkę bym oblukał czy czasem jaka wilgoć nie weszła ) Jak to zacząć rozgryzać ? :/

wojtasek - Pon Sty 13, 2014 21:20

jak Ci poszedł sterownik to do wymiany jest z całą pompą abs (koszt nowego to okołop 7-9 tys pln). weź wymień na początek płyt hamulcowy (serio serio) i daj znać !!
Timix - Wto Sty 14, 2014 13:01

Płyn wymieniany 1.5 roku temu jak tarcze wymieniałem.
Zaobserwowałem ze jak zaświeci ta od servisu , to czasami obroty podczas jazdy na luzie spadną do postojowych ok750 , a czasem utrzymują się jak powinny ok 900 . ??

Timix - Sob Sty 25, 2014 08:26

Chłopaki ,a co odpowiada jaki czujnik za właściwe obroty podczas jazdy na luzie żeby były troszkę wyższe od tych na postoju ?? ( czy to jest impulsator ? jeśli tak gdzie się znajduje na silniku i jak go pomierzyć ) Czy z innego czujnika sczytuje prędkość pojazdu ? Pozdrawiam.
cns80 - Sob Sty 25, 2014 21:29

Nie znam konstrukcji twojej zafiry, ale zazwyczaj jest to silnik krokowy na podstawie sygnałów z TPS i przepływomierza. Prędkość mu do tego nie potrzebna.
gruby - Wto Lut 11, 2014 21:54

Panowie jak wyłączy TC w manualu??