Koło zapasowe na tylnej klapie

Wszystko o karoserii na zewnątrz i wnętrzu (naprawy blacharskie, szyby, fotele, tapicerka, plastiki, bagażniki dachowe itp.)

Moderatorzy: Sebu$, Tunio999

Wiadomość
Autor
marcin03
Świeżak
Imię: Marcin
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Plec:

Koło zapasowe na tylnej klapie

#1 Post autor: marcin03 » 24 kwie 2017, 11:30

Witam!
Po zamontowaniu instalacji LPG koło zapasowe wylądowało w bagażniku, żeby zajmowało mniej miejsca kupiłem dojazdówkę. Teraz to koło przerzuca się po bagażniku i naszła mnie myśl, żeby go przymocować od środka do tylnej klapy. Wiadomo, że wiązałoby się to z przedziurawieniem plastikowego poszycia ale to nie problem. Co myslicie o takim pomysle? Dałoby się przymocować do konstrukcji klapy jakieś mocowanie koła? Dałyby radę siłowniki podnieść i utrzymać klapę? Nie wiem ile waży dojazdówka (5-7 kg?)
Czekam na opinie ;)

Awatar użytkownika
krzyhu
Bywalec
Imię: Krzysiek
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18xe
Plec:

#2 Post autor: krzyhu » 24 kwie 2017, 12:43

Moim skromnym zdaniem bedzie za ciężkie takie koło na tylnej klapie.. można poszukać mocniejszych siłowników ale trzeba by tez wzmocnić same mocowania tych siłowników i wtedy moze nie bylo by to glupie..

marcin03
Świeżak
Plec:

#3 Post autor: marcin03 » 24 kwie 2017, 12:50

O tym nie pomyślałem :ok:

Awatar użytkownika
Sebu$
Zafiromaniak
Imię: Sebastian
Auto: Zafira B OPC + BRC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Plec:
Kontakt:

#4 Post autor: Sebu$ » 24 kwie 2017, 17:38

jeżeli masz w użyciu 5 miejsc dla pasażerów to kupujesz pokrowiec na koło i mocujesz do prawego zagłówka. Koło stoi w pionie trzymając się "bolca" od zagłówka. TZN jest zaczepione ;)

Ja mam tak zrobione i jeżeli jadę przy pełnym komplecie osób, to koło jest zaczepione o prawy tylny zagłówek.
Dalczego prawy ? ... :lol: bo kierowca jest po lewej - to dla równowagi :haha:

Zapomnij o klapie bagażnika !!!!!!!! :>
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

marcin03
Świeżak
Plec:

#5 Post autor: marcin03 » 24 kwie 2017, 20:09

Zastanawiam się coby się stało w razie uderzenia przodem i do oparcia było przymocowane koło? Wożenie koła luzem w bagażniku na pewno jest groźniejsze dlatego muszę coś wykombinować. Oparcie chyba wytrzyma nacisk koła ważącego kilka kg. Widziałem kiedyś film jak człowiek siedzący z tyłu bez pasów łamie.oparcie siedzenia przed nim przy uderzeniu czołowym...

Awatar użytkownika
Sebu$
Zafiromaniak
Plec:
Kontakt:

#6 Post autor: Sebu$ » 24 kwie 2017, 20:25

zmień kanał w TV

połóż koło na płasko

tyle ;)
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek

marcin03
Świeżak
Plec:

#7 Post autor: marcin03 » 24 kwie 2017, 21:20

Zacznij oglądać TV :mrgreen:
Pierwszy z brzegu film: https://www.youtube.com/watch?v=HANAtAePouY
https://www.youtube.com/watch?v=eS3wpvano0Y
Obejrzyj ze zrozumieniem.

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Auto: Zafira B OPC 300+
Plec:
Kontakt:

#8 Post autor: Sumik » 24 kwie 2017, 22:30

$eba dobrze pisze. Koło wazy 5-7 kg. Człowiek 50+ kg. Taka mała różnica.
Biorąc pod uwagę przyspieszenie podczas zderzenia i prawa fizyki przy prędkości 55km/h zapas o wadze 5 kg osiągnie ciężar ok 380 kg a człowiek o wadze 70 kg ok 2,5 tony. Taka mała różnica.
Fakt, gaśnica czy walizka położona z tyłu na półce działa jak gilotyna podczas zderzenia. Ale sam sobie odpowiedz czy naprawdę masz zamiar walić na czołówkę??

Nawet bym nie zakładał takich scenariuszy i szczęśliwie woził dojazdówkę w bagażniku :)

marcin03
Świeżak
Plec:

#9 Post autor: marcin03 » 25 kwie 2017, 08:05

Sumik pisze: Ale sam sobie odpowiedz czy naprawdę masz zamiar walić na czołówkę??
Nikt nie ma zamiaru walić na czołówkę. Nie każdy ma jednak wpływ na to czy nie dostanie w czoło nie z własnej winy. Kiedyś był niedaleko ode mnie wypadek: jechały dwa auta z przeciwka, jedno zaczęło zjeżdżać na czołówkę więc drugie zjechało na przeciwny pas. Kiedy kierowca z tego pierwszego kapnął się, że jedzie na czołówkę odbił na swój pas i przy pełnej prędkości grzmotnął w ten drugi.
Więc nie zakładajcie, że nie będziecie mieli nigdy czołówki bo nikt Wam tego nie zagwarantuje i nie mówcie, że koło zapasowe leżące luzem w bagażniku jest niegroźne.
A co w razie dachowania? Lepiej nawet o tym nie myśleć.
BTW: Dachowania też nie mam zamiaru robić :D

Forfiter2012
Bywalec
Imię: Forfiter
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance + LPG STAG
Plec:

#10 Post autor: Forfiter2012 » 25 kwie 2017, 09:39

Kup sobie zestaw naprawczy i np. dodatkowe ubezpieczenie opon z OC i po sprawie. Naście lat jeżdżę dużo prywatnie i służbowo i kapcia miałem raz nawet koła nie zmieniałem laweta, wulkanizacja i papa. Później tel z ubezpieczalni czy pan z lawety był miły, czy był na czas, czy w wulkanizacji miło mnie obsłużyli, czy naprawili oponę - koszt chyba było ok 30-40zł na rok :) Chyba, że mieszkasz naprawdę gdzieś daleko od cywilizacji a kapcia łapiesz raz w tygodniu. Są też pokrowce na zapas z rzepem, kładziesz płasko w bagażniku i ciężko naprawdę oderwać. Montujesz też siatkę grodziową i masz po kłopocie.

Awatar użytkownika
megalon
Bywalec
Imię: Krzysztof
Auto: Opel Zafira A 1.6 16v Comfort
Oznaczenie silnika: Z16XE
Plec:

#11 Post autor: megalon » 25 kwie 2017, 09:47

Ja kupiłem kiedyś swego czasu siatkę zabezpieczającą w biedronce i koło dojazdowe wożę pod siatką.
chociaż ostatnio zostawiłem na działce i po mieście jeżdżę bez zapasu. Na dalsze trasy zabieram ze sobą.

Skasowany użytkownik 16629

#12 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 » 26 kwie 2017, 01:06

Widzę, że temat poszedł w odstawkę, ale dołożę swoje 3 grosze - każdy bagaż, nawet najmniejszy, powinien być dociśnięty do tylnej kanapy, aby nie nabrał rozpędu w razie wypadku, więc wystarczy koło zapasowe/dojazdówkę położyć w poziomie czy pionie możliwie jak najbliżej kanapy tylnej (tak jak pisze Sebu$ nawet przymocować do zagłówka) i wtedy nawet duże koło zapasowe nie narobi spustoszenia w aucie. Oczywiście Sumik ma rację, że waga człowiek kontra zapas to absurdalne porównanie, ale gdyby w razie wypadku człowiek był przytulony do fotela pasażera też byłoby zupełnie inaczej, bo nie nabierze rozpędu... znawcy fizyki mogą się wypowiedzieć w tej kwestii.

Wracając do tematu - jeżeli zależy Ci bardzo na bagażniku - kup zestaw naprawczy i kompresor (ostatnio widziałem taki kompresor od ZA za 200zł oryginał do schowka) i wtedy masz bagażnik wolny. Jeżeli chcesz mieć zapas - nawet dojazdówka nie zmieści się pionowo pod roletą, jest za wysoka i będzie musiała leżeć poziomo (chyba, że rozłożysz 3-ci rząd siedzeń to i tak nie masz rolety). Mocowanie do tylnej klapy nic Ci nie da, bo:
1. siłowniki za słabe będą i tu słowa kolegów wcześniej - trzeba zmienić na mocniejsze i pytanie czy mocowania wytrzymają i czy to w ogóle gra warta świeczki
2. jak zamocujesz koło na klapie to i tak nie domkniesz rolety bagażnika (chyba, że masz ZA bieda edyszyn bez rolety), więc w tym momencie estetyka bagażnika idzie w niepamięć
3. kawał koła, nawet dojazdówki, będzie wystawał ponad dolną krawędź okna co będzie widoczne z zewnątrz, a także w lusterku tylnym....

Ostatecznie - zrób to, co polecają inni właściciele ZA z LPG:
1. dojazdówka na leżąco lub mocowana do zagłówka w pionie
2. lepsze - kompresor i zestaw naprawczy
3. OC z opcją opony

Awatar użytkownika
megalon
Bywalec
Imię: Krzysztof
Auto: Opel Zafira A 1.6 16v Comfort
Oznaczenie silnika: Z16XE
Plec:

#13 Post autor: megalon » 28 kwie 2017, 12:40

Zapomniałem jeszcze dodać, żeby jeszcze siatkę pionową zamontować na stałe. Wtedy koło nie wpadnie do przedziału pasażerskiego. Takie dodatkowe zabezpieczenie.

Awatar użytkownika
Sebu$
Zafiromaniak
Plec:
Kontakt:

#14 Post autor: Sebu$ » 28 kwie 2017, 16:08

marcin03 pisze:Zacznij oglądać TV :mrgreen:
Pierwszy z brzegu film: https://www.youtube.com/watch?v=HANAtAePouY
https://www.youtube.com/watch?v=eS3wpvano0Y
Obejrzyj ze zrozumieniem.
marcin03 pisze:Teraz to koło przerzuca się po bagażniku i naszła mnie myśl, żeby go przymocować od środka do tylnej klapy.
i to mówi osoba, która zaczęła temat idiotycznym pomysłem, aby koło dać na klapę bagażnika

szkoda tego komentować :>
Obrazek

Skasowany użytkownik 8511

#15 Post autor: Skasowany użytkownik 8511 » 29 kwie 2017, 07:15

Zamontuj koło na dachu, będziesz miał spokój. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karoseria i wnętrze”