POMPA WODY Z22SE SILNIK 2.2

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderatorzy: Sebu$, Tunio999

Wiadomość
Autor
marianboczek
Świeżak
Imię: Piotr
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z22SE
Plec:

POMPA WODY Z22SE SILNIK 2.2

#1 Post autor: marianboczek » 21 cze 2017, 11:11

Witam. Przeczytałem całe forum odnośnie układu chłodzenia i nie znalazłem takiego wątku. Mam pytanie odnośne tej pompy. Według instrukcji ta pompa pracuje cały czas i powinna przelewać płyn w zbiorniczku wyrównawczym małego obiegu, a po otwarciu termostatu przelewać drugą rurka w zbiorniczku od dużego obiegu tak? Oglądałem filmik jak facet wymieniał płyn chłodzenia i odpowietrzając go mały obieg od razu przelewał. U mnie nic się nie dzieje nawet po włączeniu się wentylatora od chłodnicy. Czy ten silnik tak ma, czy może pompa wody nie pracuje? Szukałem na schemacie gdzie znajduje się ta pompa, ale oczywiście silnika 2.2 nie przewidziano w instrukcji..... Jeśli ktoś wymieniał tą pompę w tym modelu proszę o jakieś rady. Jestem laikiem jeśli chodzi o motoryzację, ale dwie ręce mam chyba nie lewe wiec może coś sam zdziałam w tej sprawie. A jestem świeżo po wymianie rozrusznika w instrukcji opisywali, że znajduje się on za silnikiem i trzeba podnieść auto, a okazało się, że jest z przodu i trzeba było demontować zderzak i chłodnicę... Nie ufam już tej książce a o pompie do tego silnika nie ma ani słowa.... Proszę o pomoc.

firek
Zafiromaniak
Imię: Mirek
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Oznaczenie silnika: X18XE1
Plec:

#2 Post autor: firek » 21 cze 2017, 17:50

marianboczek, Witaj nie wiem co jak tam powino sie przelewać, ale dziwne że płyn Ci nie goni.
Podsyłam link -niestety filmik w języku holenderskim, ale sam materiał zrobiony profesjonalnie(układ chłodzenia około 41 minuty-część 5):

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... pigBDiBVlE
Ostatnio zmieniony 21 cze 2017, 18:27 przez firek, łącznie zmieniany 1 raz.

Janus
Zafiromaniak
Imię: Janusz
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Plec:

Re: POMPA WODY Z22SE SILNIK 2.2

#3 Post autor: Janus » 21 cze 2017, 20:53

Pytanie zasadnicze: Czy auto ma LPG?
Janusz

marianboczek
Świeżak
Plec:

#4 Post autor: marianboczek » 27 cze 2017, 03:38

Nie było mnie troszkę, ale już wróciłem. Zabieram się za oglądanie filmiku. Tak auto ma lpg. Zona była z autem na komputerze Wskazało ponoć kilka błędów ale te które rzekomo nie dały się wykasować to coś z czujnikiem spalin i z chłodnicą klimatyzacji. A czy fakt, że jest instalacja gazowa coś zmienia w tym momencie?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2017, 23:08 przez marianboczek, łącznie zmieniany 1 raz.

Janus
Zafiromaniak
Imię: Janusz
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Plec:

#5 Post autor: Janus » 29 cze 2017, 15:45

marianboczek pisze:A czy fakt, że jest instalacja gazowa coś zmienia w tym momencie?
Tak - jak będzie źle wpięta, to zaburzy przepływy cieczy w układzie chłodzenia. Reduktor LPG jest przecież włączony w obieg chłodzenia silnika. A jak jest u Ciebie włączony - nie wiem
Janusz

marianboczek
Świeżak
Plec:

#6 Post autor: marianboczek » 07 lip 2017, 14:29

Może i faktycznie to przez to nie mam pojęcia czy jest odpowiednio podpięta.....Reduktor bardzo szybko się nagrzewa i załącza na gaz. Ciekawe w takim razie dlaczego na dużym obiegu nie przelewa....Ale myślę, że jakoś to działa bo w zbiorniczku wyrównawczym po jakimś czasie jest ciepły płyn. Dojechałem z Wrocławia nad morze i silnik jakoś się nie przegrzewał dochodził maksymalnie do 93 95 stopni.... Nie wiem jak to ma działać ale jakoś działa :) Teraz muszę zabrać się za pływające obroty i gaśnięcie silnika na wolnych obrotach przy biegu jałowym. Ale to już nie ten temat.....Dziękuje za zainteresowanie i myślę, że temat można zamknąć...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”