Wymiana włącznika świateł na automat

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: mariusz131, Tazz

Wiadomość
Autor
LWPM
Zafiromaniak
Imię: Łukasz
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTi 111
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Plec:

#16 Post autor: LWPM » 09 sty 2018, 12:43

arkady2222 pisze:Za dużo zabawy z tym kręceniem w prawo i lewo. Kiedyś mógłbym tak się zakręcić, że w końcu bym już nie wiedział, czy mam włączone, czy wyłączone światła :lol:
jak ustawisz na 0, to będziesz wiedział jaki jest stan świateł w pozycji AUTO. Jak będą się świecić, to znaczy że są włączone.

sprzedający twierdzi, ze numery się nie zgadzają (bo się nie zgadzają), a pisze tak dlatego, żeby potem uniknąć problemów, że kupujący nie wiedział co kupuje :) Chyba, że chodzi o to, że masz inne przyciski/pokrętła (bixenony, halogeny przód - tutaj są różne guziki/albo ich nie ma)
wg mnie można spróbować. Mam jeden taki przełącznik wolny... jakbyś podjechał do mnie, to możemy sprawdzić czy zadziała jak trzeba :)
Ostatnio zmieniony 09 sty 2018, 12:45 przez LWPM, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
arkady2222
Bywalec
Imię: Arek
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: A17DTJ
Plec:

#17 Post autor: arkady2222 » 09 sty 2018, 13:05

LWPM pisze:
09 sty 2018, 12:43
arkady2222 pisze:Za dużo zabawy z tym kręceniem w prawo i lewo. Kiedyś mógłbym tak się zakręcić, że w końcu bym już nie wiedział, czy mam włączone, czy wyłączone światła :lol:
jak ustawisz na 0, to będziesz wiedział jaki jest stan świateł w pozycji AUTO. Jak będą się świecić, to znaczy że są włączone.

sprzedający twierdzi, ze numery się nie zgadzają (bo się nie zgadzają), a pisze tak dlatego, żeby potem uniknąć problemów, że kupujący nie wiedział co kupuje :) Chyba, że chodzi o to, że masz inne przyciski/pokrętła (bixenony, halogeny przód - tutaj są różne guziki/albo ich nie ma)
wg mnie można spróbować. Mam jeden taki przełącznik wolny... jakbyś podjechał do mnie, to możemy sprawdzić czy zadziała jak trzeba :)

Gosc zaznaczył od razu, że zwrotów nie przyjmuje, wiec się asekuruje, ale ten jego jest dokładnie taki sam jak mój, z tymi samymi guzikami, tylko ma funkcje AUTO.
Tak się tylko zastanawiam, z kąd wiadomo, po numerze fabrycznym mojego panelu, ze ten jego może nie zadziałać? Przecież chyba nie ma 2 takich samych numerów, żeby się pokrywaly?
Co do przyjazdu na podmianke, to dzieki bardzo za propozycję, ale kurcze… :roll: trochę daleko.
Arkady

LWPM
Zafiromaniak
Plec:

#18 Post autor: LWPM » 09 sty 2018, 13:12

każde pokrętło z innym zestawem guzików ma inny numer, ale nie widzę powodu dla którego miało by nie działać

Awatar użytkownika
arkady2222
Bywalec
Plec:

#19 Post autor: arkady2222 » 09 sty 2018, 13:30

No właśnie, dlaczego miałoby nie działać? Guziki są takie same jak u mnie i wszystkie 4 aktywne tzn. reg. wysokosci świateł, podświetlenie kokpitu, przeciwmgielne i halogeny. Wszystko, to samo.
Arkady

Awatar użytkownika
arkady2222
Bywalec
Plec:

#20 Post autor: arkady2222 » 09 sty 2018, 19:55

Właśnie się dowiedziałem, że podobno wymiana panelu świateł, na ten z funkcją AUTO nie zadziała, jeżeli nie mamy czujnika zmierzchu i nie pomoże żadne programowanie op com -em.
No i teraz już zgłupiałem do reszty, bo wychodzi na to, że nie ma sensu wymiana, jak nie mam czujnika zmierzchu :roll:
Jak to w końcu jest?
Arkady

Awatar użytkownika
Makary
Zafiromaniak
Imię: Maciek
Auto: Opel Zafira B Cosmo + Panorama
Oznaczenie silnika: Z19DT
Plec:
Kontakt:

#21 Post autor: Makary » 09 sty 2018, 20:35

Najprościej ustawić wariant 5 w REC i UEC i zapomnieć o włączaniu świateł...
Obrazek Nie każdy musi mnie lubić... w końcu nie każdy ma dobry gust Obrazek
Obrazek
Osiągnąłem już ten określony wiek, w którym mój mózg przeszedł od "lepiej tego nie mówić" do "je**ć to, zobaczymy co się stanie"

VII OZZKP 2019 - II miejsce w kategorii TOP FELGA - dziękuję :uklon:

Awatar użytkownika
arkady2222
Bywalec
Plec:

#22 Post autor: arkady2222 » 09 sty 2018, 20:42

Ale chodzi o to, czy faktycznie przełącznik AUTO zadziała tylko z czujnikiem zmierzchu?
Zależy mi na tym, żebym mógł na postoju wyłączyć sobie światła przy pracującym silniku, a nie chciałbym kręcić za każdym razem w prawo i lewo, żeby włączyć, czy wyłączyć światła.
Arkady

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Imię: Szczepan
Auto: ZB 1.9
Oznaczenie silnika: CDTI

#23 Post autor: Mawerix » 09 sty 2018, 21:34

Ludzie Ci radzą a ty jak ten koń pod górkę kombinujesz.... co ci z wyłącznika AUTO skoro nie masz czujnika na szybie, to nie mercedes gdzie można sobie kreci AUTO-O-ON
Ostatnio zmieniony 09 sty 2018, 21:35 przez Mawerix, łącznie zmieniany 1 raz.

LWPM
Zafiromaniak
Plec:

#24 Post autor: LWPM » 09 sty 2018, 23:27

no to może powiem tak:
wyłączyłem u siebie czujnik zmierzchu w UEC - później przeczytałem, żeby tego nie robić, bo potem nie da się go włączyć :evil2: na szczęście włączyć się ponownie udało i czujnik działa jak powinien :)

po wyłączeniu czujnika nie ma ŻADNEJ różnicy w działaniu świateł między pozycją AUTO i 0.

Natomiast korzystając z mojego modułu, można mieć światła dzienne na pozycji AUTO, a na pozycji 0 nic się nie świeci (bez czujnika zmierzchu)...
Niestety pozycja AUTO nie włączy Ci w żaden sposób świateł "nocnych". bo to tego potrzebny jest czujnik zmierzchu.
Tutaj będziesz musiał i tak sobie przekręcił gałkę :)

Swoją drogą na dłuższym postoju powinieneś silnik wyłączyć - wtedy światła zgasną :)

Awatar użytkownika
arkady2222
Bywalec
Plec:

#25 Post autor: arkady2222 » 10 sty 2018, 13:29

Mawerix pisze:
09 sty 2018, 21:34
Ludzie Ci radzą a ty jak ten koń pod górkę kombinujesz.... co ci z wyłącznika AUTO skoro nie masz czujnika na szybie, to nie mercedes gdzie można sobie kreci AUTO-O-ON
Nie gorączkuj się tak. Jak mam watpliwosci, to pytam. Nie mogę tezaz znaleźć tego wątku, ale w nim ktoś napisał, że zamontował włącznik z funkcją AUTO i po zaprogramowaniu działało bez czujnika zmierzchu.
W pozycji AUTO światla się włączały po odpaleniu auta, a jak chciał wyłączyć, to przekręcał na 0.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
LWPM pisze:
09 sty 2018, 23:27
no to może powiem tak:
wyłączyłem u siebie czujnik zmierzchu w UEC - później przeczytałem, żeby tego nie robić, bo potem nie da się go włączyć :evil2: na szczęście włączyć się ponownie udało i czujnik działa jak powinien :)

po wyłączeniu czujnika nie ma ŻADNEJ różnicy w działaniu świateł między pozycją AUTO i 0.

Natomiast korzystając z mojego modułu, można mieć światła dzienne na pozycji AUTO, a na pozycji 0 nic się nie świeci (bez czujnika zmierzchu)...
Niestety pozycja AUTO nie włączy Ci w żaden sposób świateł "nocnych". bo to tego potrzebny jest czujnik zmierzchu.
Tutaj będziesz musiał i tak sobie przekręcił gałkę :)

Swoją drogą na dłuższym postoju powinieneś silnik wyłączyć - wtedy światła zgasną :)
Jezdżę na taxi i na postoju właśnie się dogrzewam i w tym czasie nie potrzebuję mieć włączonych świateł, dlatego pytanie, czy przałącznik z AUTO bez czujnika zmierzchu coś da?
Ostatnio zmieniony 10 sty 2018, 13:33 przez arkady2222, łącznie zmieniany 1 raz.
Arkady

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Oznaczenie silnika: Z19DT
Plec:

#26 Post autor: Ostap » 10 sty 2018, 15:44

Nie wolno na postoju używać silnika do grzania ;)
Obrazek

Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Imię: Marcin
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Plec:

#27 Post autor: Flora » 10 sty 2018, 17:52

W trybie AUTO, przy braku czujnika, dla bezpieczeństwa zapalone zostaną światła, więc równie dobrze możesz z aktualnym przełącznikiem ustawić wariant 5.

Awatar użytkownika
arkady2222
Bywalec
Plec:

#28 Post autor: arkady2222 » 10 sty 2018, 19:35

Flora pisze:
10 sty 2018, 17:52
W trybie AUTO, przy braku czujnika, dla bezpieczeństwa zapalone zostaną światła, więc równie dobrze możesz z aktualnym przełącznikiem ustawić wariant 5.
No i teraz zostaje tylko pytanie, czy jak przy zapalonym silniku przekręcę pokrętło z funkcji AUTO na 0, to światła się wyłączą?

Dodano po 3 minutach :
palibrzuch pisze:
10 sty 2018, 15:44
Nie wolno na postoju używać silnika do grzania ;)
W moim mieście wolno :lol:
Arkady

Awatar użytkownika
shadow
Mieszkaniec
Imię: Adam
Auto: Zafira 1.8 Cosmo
Oznaczenie silnika: Z18XER
Plec:

#29 Post autor: shadow » 10 sty 2018, 20:10

Funkcja AUTO służy TYLKO do włączania automatycznie świateł w przypadku zmierzchu.
W nocy, nie mając ustawionych wariantów 5, zadziała tak jak chcesz, tj. po przekręceniu na 0 wyłączą się światła. W dzień już nie.
Bez czujnika funkcja auto jest bezużyteczna ponieważ włączą się wszystkie światła- tak jak napisał Flora, z czujnikiem i przy oryginalnych ustawieniach nie włączą się w ogóle, a po uruchomieniu wariantu 5 przełączenie na 0 nic nie zmieni- światła mijania będą świeci.

Awatar użytkownika
arkady2222
Bywalec
Plec:

#30 Post autor: arkady2222 » 10 sty 2018, 21:06

No i się wyjaśniło :D Dzięki
Czyli pozostaje mi mój stary przełącznik i wariant 5 :/